Kurumsal yönetimin firma performansı üzerine etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of corporate governance on firm performance: Turkey application
  1. Tez No: 332583
  2. Yazar: AHMET ZELKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAKİLLİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serbestleşme ve küreselleşme süreçlerinin yaşanmasından sonra işletmeler arası rekabet her alanda artış göstermiştir. Yaşanan değişikliklerle birlikte yatırımcılar, bilgiye ulaşmanın kolaylığı, hızlı hareket edebilme ve kolay yatırım kararı alabilme şansını yakalamıştır. Firmaların kıyaslanması kolaylaşmış, küresel sermaye hareketliliği hız kazanmıştır. Oluşan bu değişim, halka açık firmaların sermaye çekebilmeleri için yatırımcıların güvenini kazanmasını gerektirmektedir. Büyük firmalarda yaşanan skandallar sonrası devletler küçük hissedarları korumak için daha net adımlar atmak zorunda kalmıştır. Böylece işletmelerin yönetim yapıları yeni düzenlemeler ile güçlendirilmiştir. Bu düzenlemeler kurumsal yönetim anlayışının gelişmesinde temel etkendir. Yapılan bu çalışma ile BIST (Borsa İstanbul) İmalat Sanayi Sektörü?nde faaliyet gösteren firmaların kurumsal yönetim anlayışını uygulama seviyeleri ile performansları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 126 firmanın 2005-2011 tarihleri arasındaki 7 yıllık verileri incelenmiştir. Firma performansını yansıtan bağımlı değişkenler olarak özsermaye kârlılığı, aktif kârlılığı ve tobin q değerleri dikkate alınmıştır. Bağımsız değişkenler olarak, kurumsal yönetim göstergeleri ve kontrol değişkenleri alınmıştır. Araştırma kapsamında toplanmış olan veriler panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda firma performansı ile kurumsal yönetim anlayışı arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Kurumsal Yönetim, Firma Performansı, İMKB, BIST, Panel Veri Analizi.
Özet (Çeviri)
After having the processes of liberalization and globalization; competition among companies in all areas has increased. With these changes, investors be able to move quickly, ease access to information, and easily caught the chance to have an investment decision. Facilitated comparison of firms in the global capital mobility has accelerated. After all, public firms must gain the trust of investors to accommodate capital. After corporate scandals at developed countries, states have been forced to have regulations to protect small shareholders. Thus, the administrative structures of enterprises have been strengthened with the new regulations. This is the main factor at the development of corporate governance regulations. In this study, it was investigated that is there any significant relationship between the concept of corporate governance of companies operating in BIST (Borsa İstanbul) Manufacturing Industry Sector and their performance. Sample includes 126 firms for the time period between 2005 and 2011. The dependent variables are return on equity, return on assets and Tobin?s q values are used as firm performance. The independent variables are corporate governance and control variables. The data was collected within the scope of the research and studied by analysis of panel data. The results of the analysis suggest that there is a relationship between corporate governance and firm performance. KEY WORDS Corporate Governance, Firm Performance, IMKB, BIST, Panel Data Analysis.