Social limitations of women as a second sex in Caryl Churchill's plays
Caryl Churchill oyunlarında kadınların ikinci cinsiyet olarak toplumsal sınırlanmaları
- Tez No: 332681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIMBERLY ANNE BROOKS LEWIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumsal cinsiyet kişinin biyolojik cinsiyetine göre değil kültürüne görebelirlenir. Küçük bir kız hayatanın ilk yıllarından itibaren diğer insanların etkisiylekadınsı bir karaktere ve role mahkum edilir ve kadın olarak doğduğu için annelikiçgüdüsüyle kuşatılır. O, kadın olma fikriyle doğmamıştır, bu düşünceyi zamanlaedinmiştir. Bu tezin amacı Carly Churchill'in oyunları Vinegar Tom ve Top Girls'üele alarak cinsiyet meseleleri ve ata erkil açıyı inceleyerek geçmişten günümüzegelen cinsiyet problemlerini örneklerle göstermektir. Churchill toplumun farklıkesimlerinden farklı kadınları ele alarak kadınların sosyal kısıtlanmalarını ortayaçıkarıyor. Top Girls'te bir fahişe ve sadık bir anne varken, Vinegar Tom'dacinselliğine düşkün özgür bir kadın ve yine üç çocuklu sadık bir anne var. Bukarakterler ve dahası farklı hayatlar yaşarken kadın olmaktan ileri gelen aynıproblemlerle uğraşıyorlar.
Özet (Çeviri)
Gender is not related to one?s sex but formulated according to one?s culture.From the earliest years of a little girl, she is doomed to a feminine character and rolesby the influence of other people and she gets conquered with the maternity becauseshe is born as a female. She is not born with the idea of being a woman but sheacquires it gradually. This thesis aims to examine the gender issues and patriarchalaspects of Vinegar Tom (1976) and Top Girls (1982) by Caryl Churchill todemonstrate gender role problems which has been experienced from past to present.Churchill illuminates the social limitations of women in society by hinting differentwomen types from different classes. In Top Girls, there is a prostitute and a loyalmother character. In Vinegar Tom, there is a liberated woman who is fond of hersexuality and a loyal mother with three children. These characters and more havedifferent lives but deal with the same problems that stem from being the second sexas a woman.