Electronic health records acceptance by healthcare professionals: Turkish adaptation of a scale
Elektronik sağlık kayıtlarının sağlık çalışanları tarafından benimsenmesi: Türkçe ölçek uyarlama çalışması
  1. Tez No: 827720
  2. Yazar: DİLARA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Information and Records Management, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Politikası, Ekonomisi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektronik sağlık kayıtları (ESK), yarım asırı aşkın süredir dijitalleşme ile birlikte güncel literatürde yer alan, sağlık hizmetlerinde veri ve süreç standardizasyonu ve ekonomik faydaları ile beraber sunulan hizmetlerin kalitesinde de iyileştirmeler yapan bir kavramdır. Sektöre getirdiği faydalarının yanı sıra yüksek yatırım gerektiriyor oluşu sebebiyle kullanıcılar tarafından benimsenmesi konusu dikkat çekmektedir. Çalışmada EHR sistemlerinin benimsenmesine yönelik niyet ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla ölçek geçerlilik güvenilirliği analizleri yürütülmüştür. Çalışma kapsamında toplamda 10 boyut ve 32 maddeden oluşan ölçeğin Türkçe'ye geçerlilik ve güvenilirliğinin yapılması amacıyla test-retest yöntemi, doğrulayıcı faktör analizi, AVE, CR ve Cronbach Alpha katsayılarının kontrolü adımları izlenmiştir. Ölçeğin boyutları algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, bilgisayar özyeterliliği, sonuçların somutluğu, bireysel kimlik, sosyal norm, profesyonel norm, değişiklik hakkında bilgi, değişikliğe karşı direnç ve kullanım niyeti olarak isimlendirilmektedir. Analizler sonucunda 2 madde ölçekten çıkarılmış, orijinal çalışmaya uygun olarak yine 10 boyuttan ancak 30 maddeden oluşan ölçeğin Türkçe'ye geçerlilik güvenilirliği yapılmıştır. Çalışmada ilgili merciilere sistemin kullanıcı dostu olacak şekilde düzenlenmesi, sistem kullanımı ve faydaları hakkında eğitimler düzenlenmesi, gizlilik ve güvenlik endişelerinin giderilmesi amacıyla düzenlemeler yapılması gibi öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic health records (EHR) is a concept that has been on the agenda along with digitalization for the last half century which has made contributed towards the improvement in the quality of the health service as well as providing data and process standardization and has provided economic benefits. In addition to the benefits it brings to the sector, its adoption by users draws attention due to the requirement of high investment. In the study, scale reliability and validity analyses were carried out in order to gain a data collection tool that evaluates the intention towards the adoption of EHR systems and the factors affecting it. Test-retest method and confirmatory factor analysis were performed, AVE, CR and Cronbach's Alpha coefficients were investigated for the validity and reliability of the scale, which consisted of a total of 10 dimensions and 32 items in the begining. Dimensions of the scale were named as perceived usefulness, perceived ease of use, computer self-efficacy, demonstrability of the results, personal identity, social norm, professional norm, information about change, resistance to change and behavioral intention to use. As a result of the analysis, 2 items were removed and adoption of the scale, which consists 10 dimensions like the original study but 30 items, to Turkish is achieved. The study provided recommendations to the relevant authorities, including (re)designing the system to be user-friendly, setting up training on how to utilize it and reap its benefits, and making plans to remove privacy and security problems.