Consumer attitudes toward and utilization of decision-making aids in the online environment
İnternette karar destek araçlarına yönelik tüketici tutumları ve bu araçların kullanımı
  1. Tez No: 332711
  2. Yazar: CANSU KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDE KIMILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnternetin gelişiyle birlikte, tüketiciler öneri aracıları, sanal giyinme odaları, sanal alışveriş arkadaşları, beğeni listeleri, vb. gelişmekte olan araçları kullanmaya başlamışlardır. Tüketiciler geleneksel ortamda satın alma kararlarını verdiklerinde çoğunlukla arkadaşlarının, akrabalarının, satış temsilcilerinin veya yayınların önerilerine güvenirken, artık İnternet'teki bu araçları da kullanmaya başlamışlardır. Ancak, bu tür araçların avantajları veya dezavantajlarının değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır.İnternet'teki karar destek sistemleri, tüketicilerin satın alma davranışlarını ve tercihlerini birçok yönden etkiler. Bu tezin amacı, İnternet'te karar destek araçlarına yönelik tüketici tutumu ve bu araçların kullanımının temellerini belirlemektir. Bu çalışmada, tüketicilerin genel tutumlarından; web sitelerine duyulan güven, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan bilişsel çaba, algılanan kişiselleştirme, ve algılanan eğlence ile, demografik değişkenler ve belirli araç tipleri detaylandırılmıştır. İnternet'te tüketicilere yönelik karar destek araçlarının kapsamlı bir listesi çıkarılmıştır. Bu tür araçlara yönelik tutumları etkileyebilecek değişkenler pazarlama literatüründen alınmıştır. Bu tür araçların kullanım sıklıkları ölçülmüş ve tüketicilerin bu araçları kullanımlarından yola çıkarak kümeleme yapılmıştır.Tüketicilerin İnternet'te ürün seçme, değerlendirme ve satın alma sürecinde onlara yardımcı olan uygulamaların kullanımına yönelik tutumlarını ölçülmesi amacıyla 383 katılımcıdan toplanan veri, 14 adet hipotezi test etmek için tanımlayıcı, güvenilirlik, kümeleme, çapraz tablo, bağımsız t-testi ve ANOVA testleri ile analiz edilmiş ve ilgili sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent of the Internet, consumers started to enjoy emerging tools such as recommendation agents, virtual dressing rooms, online shopping friends, wish lists, etc. In the past, consumers relied on friends, relatives, salespeople or publications mostly, but now they also use various online tools that help in shaping their decisions. Yet, there are some considerations that must be taken into account when evaluating the advantages or disadvantages of such tools.Online decision aids influence the purchase behavior and preferences of consumers in many ways. The objective of this thesis is to determine the basics of consumer attitudes toward and utilization of decision making aids. In this thesis, the general facets of attitudes such as; trust toward web-sites, perceived usefulness, perceived ease of use, perceived cognitive effort, perceived personalization, and perceived entertainment value, demographic variables and specific tool types are elaborated. A comprehensive set of online decision-making tools is developed. Variables that may affect attitudes toward such tools are adapted from marketing literature. Usage frequencies of such tools are measured and clustering analyses have been made on the basis of utilization of online decision-making aids.Data are collected from 383 participants with the purpose of probing consumer attitudes toward and utilization of online decision aids and have been analyzed via descriptive, reliability, cluster, cross-tab, independent t-test, and ANOVA tests, in order to test 14 hypotheses and draw conclusions therein.