Involvement of illiterate mothers in their children's education
Okumaz yazmaz annelerin çocuklarının eğitimine katılımları
  1. Tez No: 332728
  2. Yazar: ALEV NURKAN
  3. Danışmanlar: DR. BENGÜ BÖRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, okumaz yazmaz annelerin çocuklarının eğitimine katılımlarını açıklayan görüş, öneri, engelleri ve okumaz yazmaz olmanın çocuklarının eğitim sürecine olan katılımlarını nasıl etkilediğini açıklamaktadır.Nitel araştırma yöntemi kullanarak, araştırma, halk eğitim merkezinde okuma yazma kursuna katılan on okuma-yazma bilmeyen anne ile gerçekleştirilir. Katılımcıların en önemli özellikleri okuma yazma bilmiyor olmaları ve okula çağında çocuklarının olmalarıdır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Bu çalışmadan elde edilen bulgular; okumaz yazmaz annelerin ebeveynlik, iletişim, gönüllülük, evde öğrenme gibi dört çeşit aile katılımını ne derece sağladıklarının analizinden oluşur. Okumaz yazma bilmeyen annelerin katılımını etkileyen bazı faktörler vardır. Ebeveyn rolü, eğitim beklentileri, öz yeterlik, çocuklarının akademik yaşamlarına dahil olma bilgisi kişisel ya da psikolojik faktörler olarak; okul iklimi, sosyal destek ve engeller bağlamsal faktörler olarak; okuma yazma bilmeyen annelerin demografik değişkenleri ise sosyokültürel faktörler olarak belirtilmiştir. Annenin iş gücü ve çocuğuyla geçirmiş olduğu zaman okuma yazma bilmeyen annelerin katılımını etkileyen sosyokültürel faktörler olarak kabul edilen diğer ek faktörlerdir.Bu araştırmalardan elde edilen bulgular ışığında; okuma yazma bilmeyen anneler, çocuklarının eğitiminde anne katılımının öneminin farkındadırlar. Çocuklarının eğitiminde etkili olabilmek için kendi sorumlulukları hakkında annlerin öz farkındalıkları yüksektir. Annelerin vermiş olduğu yanıtlara göre, çocuklarının öğrenmesinde etkili olabilmek için anneler okuma yazma öğrenmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Çocukları için akademik beklentileri yüksektir. Çocuklarının eğitim sürecini devam ettirmesi ve bu süreç sonunda bir meslek sahibi olması için çocuklarını desteklemektedirler. Anneler, çocuklarının akademik beklentilere ulaşması için eğitim sürecinde aktif rol almak istemektedirler. Anneler okuma yazma kursuna katılımlarındaki en önemli sebep olarak çocuklarının eğitiminde etkili olabilme isteği şeklinde ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views, suggestions and barriers of illiterate mothers to be involved in their children?s education and how being illiterate influences their participation in the education process of their children.By using qualitative research method, the research is carried out with ten illiterate mothers participated in literacy course in a public education center. The most important characteristics of participants are being illiterate and having school aged children. Semi-structured interviews are conducted with the participants.Findings from the study indicate that illiterate mothers are identified by analyzing the extent of mothers involvement from four types of involvement such as parenting, communicating, volunteering, learning at home. There are a number of factors that influence involvement of illiterate mothers. These factors are stated as personal or psychological factors such as parental role, educational aspirations, self-efficacy, knowledge of being involved in the academic life of their children; contextual factors such as school climate, social support and barriers; socicultural factors as demographic variables of illiterate mothers. Maternal time spent with the child and mother employment are another additional factors accepted as sociocultural factors that influence the involvement of illiterate mothers.In the light of the findings from this research, illiterate mothers are aware of the importance of their involvement in their children?s education and being illiterate is the greatest barrier for them to be involved in their children?s education. They have a high self awareness of their own responsibilities and desire to be influential in their children?s education.According to their responses, they need to learn reading and writing in order to be influential in children?s learning.They hold high academic aspirations for their children.They encourage their children to continue their education process and get a profession at the end of this process. Illiterate mothers want to take an active part in the education process of their children so that children reach academic aspirations. They state the most important reason to participate in literacy course as the desire to be influential in their children?s education.