The effects of political ideology on interpersonal interaction: Does exposure to opposing ideology lead to resource depletion?
Politik ideolojinin kişilerarası etkileşim üzerine etkisi: Karşıt ideolojiye maruz kalmak kaynak tüketimine yol açar mı?
  1. Tez No: 332746
  2. Yazar: IRMAK OLCAYSOY ÖKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. S. ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, muhafazakar ve liberallerin, karşıt veya benzer görüşlü bir kişiyle etkileşime gireceklerini öngürdüklerinde, kendilerini denetleme kaynaklarını kullanımları ve stereotipik bilgileri karşılaştırılmıştır. Önceki araştırmalar muhafazakarlık (toplumsal değişime direnme ve eşitliğe karşıtlık) ve `ötekilere' karşı hoşgörüsüzlük arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, karşıt görüşlü (liberal) birisiyle etkileşime gireceğini öngören muhafazakarların, aynı koşuldaki(muhafazakar birisiyle etkileşime gireceğini öngören) liberallere ve benzer görüşlü birisiyle etkileşime gireceğini düşünen liberal ve muhafazakarlara oranla, kendini denetleme kaynaklarına daha fazla dayanacakları (böylece denetleme kaynaklarını tüketecekleri) varsayılmıştır. Sonuçlar, dört deneysel koşulun (muhafazakar/liberal katılımcı ve karşıt/benzer görüş)Stroop görevindeki performans ile ölçülen kaynak tüketimi miktarı açısından farklılaşmadığını göstermiştir. Ancak, muhafazakarların dış grup ve iç grup stereotiplerinin erişilebilirliğinin (ideolojik gruplar için), hem karşıt görüş hem de benzer görüş koşullarında, liberallerinkilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yalnızca karşıt görüş koşulunda, katılımcıların, iç ve dış grup stereotiplerinin erişilebilirliği arttıkça, kaynak tüketimleri azalmıştır (kendini denetleme performansı artmıştır)ve bu bulgu stereotiplerin enerjiyi koruma görevini ortaya koymuştur. Gruplararası endişe, iç grupla özdeşleşme ve kronik kendini denetleme gücü, politik ideoloji ile kaynak tüketimi ilişkisini etkilememiştir. Sonuçların olası etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study compared conservatives and liberals? use of self-regulatory resources and stereotypical knowledge while they anticipated an interaction with an opposing- or a similar-view other. Previous research indicated a relationship between conservatism (high level of resistance to change and opposition to equality in society) and intolerance for dissimilar `others?. In the present study, conservatives anticipating an interaction with an opposing-view other (i.e., a liberal person) were hypothesized to rely on their self-regulatory resources (and experience resource depletion as a result) more than liberals in the same situation (i.e., anticipating an interaction with a conservative person) and also more than both liberals and conservatives anticipating an interaction with ideologically similar other. The results showed that the amount of resource depletion experienced, operationalized by Stroop task performance, in these four conditions (conservative/liberal participant and opposing/similar-other) did not differ from one another. Nevertheless, conservatives had their outgroup and ingroup stereotypes (for ideological groups) more accessible than liberals in both similar and opposing-other conditions. In the opposing?other condition alone, as participants? outgroup and ingroup stereotypes became more accessible, they experienced less resource depletion (i.e., showed better self-control), suggesting that stereotypes served an energy-saving function. Intergroup anxiety, ingroup identification, and chronic self-control strength did not have an effect on the relationship between political ideology and resource depletion. Implications of these findings were discussed.