Pipemidik asidin pomad içerisinde absorbsiyonunun tetkiki
  1. Tez No: 33278
  2. Yazar: DİLEK GÜRVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BERGİŞADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 42 - ÖZET Çalışma naz da pipemidik asidin merhemlerden serbestleşmesi çeşitli invitro yöntemler ile tayin edilerek elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bu amaçla % 0.2 oranında pipemidik asit içeren onüç değişik merhem sıvağı hazırlandı ve sıvağ olarak Bee ler sıvağı, stearat merhemi, hidrofilik merhem, PEG merhemi Tip 1 ve Tip 2, beyaz merhem, parafin merhemi, vazelinli sıvağ, hidrofilik vazelin, lanovazelin, kold krem, lanolin ve hidrojel tipi sıvağ kullanıldı. Merhemlerden pipemidik asidin serbestleşmesinin invitro kontrolü, membran, mikrobiyolojik ve kroma to grafik metodları ile yapıldı. Membran metodunda sentetik membran (selofan) ve hayvan derisi (sığır çekumu, tavşan derisi, domuz derisi) denendi. Membran metodunda ucu membran ile kaplanmış bir cam tüp içine merhem konulduktan sonra bu tüp izotonik bir çözelti içine yerleştirildi ve belli zaman aralıklarında bu çözeltiye geçen pipemidik asidin spektrofotometrik metoda göre miktar tayini yapıldı* Bu çalışma sonunda pipemidik asit içeren merhemlerde kullanılan sıvaca ve membrana göre farklı sonuçlar alındı. Selefon ile yapılan çalışmada en yüksek sertleşme hidrofilik merhemde görüldü. Lanolin ve kold krem ile orta derecede bir serbestleşme saptandı. Hayvan derisi ile çalışmada ise en iyi sonuç domuz derisin de ve hidrofilik vazelin sıvağı ile hazırlanan merhem ile. alındı.-43 - Kroma tografik metodda ise bromfenol mavisinin sudaki çözeltisi ile xsiatilan filtre kağıtları kullanıldı, 'Merhemlerde. ki pipemidik asidin serbestleşmesi ile meydana gelen beyaz renkli zonların çapı, belirli zaman aralıkları ile ölçüldü. Elde edilen sonuçlarmış tema tiksel denklemler ile açıklandı. Kağıt kroma tografisi yönteminde, hazırlanan sıvaglar içinde PEG merhemi Tip 2 ve beyaz merhem gibi sıvağlarda yüksek miktarda pipemidik asit serbestleşmesi saptandı. Çalışmamızda E, coli ATCC 8739 kültürü ile hazırlanan jeloz besiyerine merhem konularak mikrobiyolojik olarak pipemidik asi din sıvağlardan serbestleşmesi incelendi, 37°G lik etüvde 24 saat bekletilen be siyerlerinde meydana gelen inhibisyon zonunun çapı ölçüldü. Bu denemeler sonunda stearat merhemi, Beeler sıvağı, hidrofilik merhem, PEG merhemi Tip 1 ve Tip 2 sıvarlarından pipemidik asidin serbestleştiği, buna karşın denenen diğer sıvağlardan ise serbestleşmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
- 44 - SUMMARY In this work a comparative study on invitro release of pipemidic acid from various ointment bases was made. İ3 ointments of different bases namely Beeler's base, vanishing cream, hydro- philic ointment, PEG ointment Type 1 and 2, white ointment, vase line base, hydro philic petrolatum, lanovaseline, cold cream, lanolin and hydrogel base containing 0.2 % pipemidic acid were prepared. In vitro release of pipemidic acid from these ointment bases were determined by means of membrane, microbiologic and chromatographic methods. Membrane method was carried out by using a synthetic (cellophane) and animal (isolated rabbit skin, the chekum of an ox and isolated pig skin) membranes. The ointments were placed in a glass colon covered with the membrane at one end. It was then placed in an isotonic solution and the amount of pipemidic acid diffused from the ointment into the test media was determined by spec tropho tome trie method (13). Different results were obtained in regards to different ointment bases and the membrane used. When cellophane was used as the membrane the highest drug release was found with hydrophilic ointment. The release of pipemidic acid from lanolin and cold cream is less. In regards to isolated pig skin best results on releasing amount of pipemidic acid was obtained with hydrophilic petrolatum base.- 45 - Paper chromatographic studies were carried out with filter papers wetted in aqueous solution of bromphenol blue. The diameter of the zones formed by the release of pipemidic acid in ointments were measured at certain intervals. The results obtained were evaluated by mathematical equations. Among the ointment bases tested PEG ointment Type 2 and white ointment were found to release high amount of pipemidic acid. Additionally release of pipemidic acid from ointment bases were determined by microbiologic method. Sterile Petri dishes of nutrient gelatin streaked with a suspension of E. coli ATCÖ 8739 on the surface were used. Cup-plate method was applied. Each cup was filled with the ointment containing pipemidic acid. After incubation the diameter of inhibition zones were measured. The release of pipemidic acid was found only in Vanishing cream, Beeler's base, hydrophilic ointment, PEG ointment Type 1 and 2.