Salıncak
Swing
- Tez No: 332797
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
Estetik bir garabet halinde büyümekte olan metropolün ?varoş? olarak adlandırılan kenar semtlerindeki bir evdeyiz. Milyonlarca insanın bu dünyaya ait değilmiş gibi fark edilmeden sürdürdükleri bir hayat. Her gün yanı başımızda, çok içimizde oldukları halde hiç fark etmediğimiz aileler ve insanlar? Şehrin ortasında duran, ama şehrin hiç fark etmediği bir ev burası. Evde, tek çocuklu genç bir kadın töre, namus ve başka toplumsal dayatmaların altında hayatını sürdürmeye çalışıyor. Kocasından gördüğü şiddete toplumsal baskılar da eklenmiş. Genç kadın, en son yaşadığı şiddetli bir dayağın ardından, radikal bir karar hazırlığındadır. Bebeğini sırtına sararak kendini asar. Tavanda sallanan genç bir kadının cesedi. Yerde yuvarlanmış bir sandalye, hemen onun yanında bir bohça, içinde kefen bezi, sabun ve lif, bir entari, birkaç küçük takı. Bir yolculuğa çıkar gibi hazırlandığı bu intihar sürecinde, bebeğini sırtına sararak götüreceğini zannetmiştir. Onu geride bırakamayacak kadar dahi ümidi kalmamıştır.
Özet (Çeviri)
We are in one of the ghettos called ?suburb? of the metropolis growing in the form of an aesthetic freak; a life led by millions of people in the way that as if they do not belong to this earth. Families and people we never recognize even though they are right beside us, right within us ? This is a house situated in the centre of but never have been recognized by the city. In the house, a young woman with one child is trying to continue her life under the impositions of mores, pudicity, and other sorts of social assertiveness. Social pressures are also ongoing hand in hand with the violence from her husband. Young woman is laying the groundwork for a radical decision after a violent beating she was subject to recently. She wraps her baby on her back and hangs herself. We see the dead body of the woman swaying suspended from the ceiling, a chair rolled away on the floor, a rag bag right next to it; a cerecloth, soap and fibre, a dress, and a few small jewels. In this process of suicide she has prepared as if she was going on a journey, she has thought that she would take her baby with her by wrapping her on her body. She is so desperate that she was not even able to leave it behind.