Verimliliği artırmada motivasyonun gücü
The role of motivation in increasing productivity
- Tez No: 332815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada amaç, işgörenin motivasyonu ile verimlilik arasındaki ilişkiyi, etkileşimi incelemektir. Motivasyon, kişileri hedefler doğrultusunda harekete geçiren, olumlu davranışlar göstermesini sağlayan içsel güçtür. İşgörenlerin çeşitli motivasyon araçları kullanılarak motive edilmesi, işletmedeki mevcut imkanları en iyi ve etkin şekilde kullanmalarını sağlayacak ve verimliliklerini artıracaktır. Bu durum işletmeye fayda sağlayacaktır. Kaynaklar verimli kullanıldığı için işletme daha başarılı olacak, varlığını sürdürecektir. Bu çalışmada örnek olay incelemesi yapılarak, motivasyonun işgörenlerin ve işletmenin verimliliğini artırmadaki etkin rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this dissertation is to determine the relationship between employee?s motivation and productivity. Motivation is the inner power that pushes an individual, with a positive attitude, toward personal achievement. Motivation of the employees by utilizing several tools enables them to use the sources of the enterprise effectively and to increase their productivity. Utilization of the sources efficently ensures the success and continuity of the enterprise. In this study, the role of motivation has been researched on both employee?s and company?s productivity through case studies.