Sağlık işletmelerinde motivasyonun personel verimliliğine etkileri (Denizli Servergazi Devlet Hastanesi örneği)
The effects of motivation on personnel efficiency in health care(Denizli Servergazi State Hospital example)
- Tez No: 592036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlıklı bir toplum oluşturabilmenin temel faktörü, karşılaştığı güçlükleri yenebilme gücüne sahip bireyler ve çalışanlar yetiştirmekten geçmektedir. Bu gücün sınırlarını ise bireylerin motivasyon düzeyleri belirler. Çalışma hayatı açısından günümüzde motivasyonunun çalışma verimliliği üzerindeki etkisi de bu açıdan değerlendirilmelidir. Bu çerçevede sağlık çalışanlarının motivasyon düzeyleri, bu düzeyin yüksek tutulması ve sürdürülebilirliği hem personel verimliliği hem de hasta memnuniyeti önemlidir. Motive olmuş şekilde çalışan sağlık personelinin bu durumu, üst düzey bir performans ortaya koymasına imkan sağlayacaktır. Sağlık çalışanları tarafından verilen hizmetler ise insan hayatının ne kadar değerli olduğunun ve yapılan hatanın telafisi olmayacağının bir delili sayılmalıdır. Bunun için özveriyle çalışan sağlık personelinin öncelikle kendi beden ve ruh sağlığının yerinde olması, verilecek sağlık hizmetinin sunumu ve kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması; sağlık çalışanlarında motivasyona neden olan faktörleri ortaya koyarak bu faktörlerin verimliliğe yönelik etkilerini incelemek, çalışanların verimliliğini artırmak, çalışanların düşük iş performanslarını artırmaya yönelik olarak motivasyon uygulamalarını belirlemek üzere hazırlanmıştır. Denizli Servergazi Devlet Hastanesi çalışanlarıyla yapılan alan çalışması ve araştırma sonuçları ile bu sonuçlara yönelik olarak çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main factor in creating a healthy society is to educate individuals and employees who have the power to overcome the difficulties they face. The fact that the methods of motivation and work efficiency are not known reflects the productivity of the employees. As a requirement of the healthcare professionals' work, it is important to help both motivated and motivated patients and their impact on staff productivity. This situation is motivated by the health personnel working in a motivated way and it provides a high level of performance. Because human life is very valuable and the error may not be compensated. For this purpose, it is of great importance that the health personnel working with self-sacrifice are primarily in the place of their physical and mental health, and in terms of the provision and quality of the health service to be given. The aim of this study is to determine the factors that cause motivation in health workers, to examine the effects of these factors on productivity, to increase the productivity of the employees, and to determine the motivation practices in order to increase the employees' low job performance. Field work and research results of Denizli Servergazi State Hospital employees and solutions for these results are presented.