Şehir içi denizyolu ulaşımında müşterilerin hizmet algısı ve memnuniyeti: Bir uygulama
Customer's perception of service and satisfaction in maritime transport in the city: An application
  1. Tez No: 333138
  2. Yazar: NUH MEHMET ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Taşımacılık ve ulaştırma sektörü lojistiğin önemli bir faaliyet alanıdır. Teknolojide ve hizmet sektöründe yaşanan gelişmeler bu sektörü de her yönüyle değiştirmiştir. Müşteri memnuniyetini sağlamak rekabet gücünü arttırmada en etkili faktörlerden biridir. Günümüz çağdaş rekabet dünyasında ulaştırma sektöründe de büyük bir çekişme mevcuttur. Bu gelişmeleri göz önünde bulunduran işletmeler, insanların hizmet algısı-memnuniyet ilişkisine önem vermeye başlamıştır. İşletmeler, müşteri memnuniyetini sağlamak için müşterilerinin alışkanlıklarını, beklentilerini, algılarını ve sosyo-demografik özelliklerini iyi tespit etmeye çalışmaktadırlar. Yapılan bu çalışmanın literatür bölümünde lojistik, taşımacılık, şehir içi deniz yolu taşımacılığı, hizmet kavramı ve müşteri memnuniyeti üzerinde durulmuş ve İstanbul Şehir Hatları hakkında genel bilgi verilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında ise İstanbul Şehir Hatlarını kullanan 396 müşterinin, sunulan hizmete ilişkin algısı ve memnuniyetleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler uygulama kısmında yorumlandıktan sonra sonuç kısmında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transportation sector is one of the important activity field in logistic. Developments in technology and the service sector has changed every aspect of this industry. Customer satisfaction is one of the most important factor in increasing competitiveness. In today's modern competitive world, there is also a great contention in the transportation sector. Considering these developments, businesses began to give attention to the relationship between the service perception and satisfaction of people. Business tries to identify customers' habits, expectations, perceptions and socio-demographic characteristics to ensure customer satisfaction. In this study, we focused on logistic, transportation, maritime transportation in the city, the concept of service, and customer satisfaction in literature. Provided general information about Istanbul Sehir Hatlari. In the application part of the study, 396 customers who use Istanbul Sehir Hatları participated in the survey. And, the customer's perception of the services and satisfaction were examined. The data obtained in the study interpreted on the application after that, overall evaluation was made at the conclusion.