Örgüt sağlığı algısının çalışma yaşamı kalitesi üzerine etkisi: İzmir ili Gaziemir ilçesindeki ortaöğretim kurumları uygulaması
The influence of organizational health perception on working life quality: An application on secondary schools in Gaziemir town of Izmir city
- Tez No: 333271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Örgütlerin üretim teknikleri ve kaynakları, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere ve küreselleşme sürecine paralel olarak ulaşılabilir ve kopyalanabilir hale gelmiştir. Bu nedenle örgütler; açık iletişim politikalarının hakim olduğu, katılımcı, verimlilik, etkililik, bağlılık ve motivasyon kavramlarına önem veren sağlıklı örgüt yapıları ve çalışma ortamları oluşturarak fark yaratabilmeyi hedeflemektedirler.Günümüz koşullarında ancak sağlıklı örgütlerin çevre koşullarına uyum sağlayarak ayakta kalabileceği söylenebilir. Sağlıklı örgütler; gelişen teknoloji ve dolayısıyla değişime ayak uydurabilir, uzun vadede sürekli gelişebilir ve yaşama yeteneklerini geliştirebilirler (Zorel, 2009: 2).Aynı paralelde, küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan iş yaşamında ve yönetim anlayışındaki değişmelere bağlı olarak bilim ve teknolojideki hızlı değişim ve gelişmelere ayak uydurmak, ekonomide yeniden yapılanmaya hızlı geçiş sağlamak, artan işsizlik ve iş stresini azaltmak, verimlilik ve rekabeti artırmak, çalışanlara ve topluma fayda sağlamak için çalışma yaşamı kalitesi geliştirilmektedir (Dikmetaş, 2006: 169).Bu çalışmanın amacı, örgüt sağlığı algısının çalışma yaşamı kalitesi üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için yapılandırılan araştırma, 2010-2011 öğretim döneminde İzmir İli Gaziemir İlçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan 7 resmi ortaöğretim okulunda görev yapan 367 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örgüt sağlığı algısının, çalışma yaşamı kalitesi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde, survey yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada örgüt sağlığı algısını ölçmek amacıyla Hoy, Tarter ve Kottkamp (1991) tarafından gelistirilen (OHI-S) Örgütsel Saglık Envanteri Ortaögretim Formu kullanılmıştır. Çalışma yaşamı kalitesini değerlendirmek amacıyla; Cacioppe ve Mock (1984: 938)'un yapmış olduğu çalışmadan alınan 25 soruluk ?Çalışma Yaşamı Kalitesi Ölçeği?nden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre örgüt sağlığı algısının, çalışma yaşamı kalitesi üzerinde pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The production techniques and sources of organizations, became accessible and copiable with the advances in information and communication technology and in parallel with globalization process. So organizations aim to have difference by constituting healthy organization structures and working conditions which are participatory, dominated by open communication policies and attach importance to the concepts of productivity, effectiveness, loyalty and motivation.In today?s conditions it can be admitted that only healthy organizations may survive in accordance with the environmental aspects. Healthy organizations; can harmonize with the advancing technology and so the change, continuously improve over the long term and develop their ability to survive (Zorel, 2009: 2).In the same parallel, working life quality is being improved in order to keep pace with the rapid improvements and changes in science and technology in accordance with the changes in working life and sense of management which emerged with globalization, enable rapid access to the restructuring in economy, decrease improving unemployment and work stress, improve effectiveness and rivalry, be useful to employees and society (Dikmetaş, 2006: 169).The purpose of this study is to measure the influence of organizational health perception on working life quality. The research done in order to realize this aim was applied on 367 teachers who work in 7 state secondary schools that are connected to Ministry of National Education in Gaziemir, İzmir in 2010-2011 education terms. With the purpose of measuring the influence of organizational health perception on working life quality, survey and questionnaire methods were used in accordance with the relational scanning model. In the research Organizational Health Inventory Secondary Education Form (OHI-S) that was developed by Hoy, Tarter and Kottkamp (1991) was applied with the purpose of measuring the organizational health perception. ?Working Life Quality Measure? which constitute of 25 questions taken from the study which Cacioppe and Mock made (1984: 938) was utilized with the purpose of valuing working life quality. In accordance with the results of the survey, a positively linear relation has been detected between organizational health perception and working life quality.