İdari yargı kararlarının uygulanmaması nedeniyle idarenin ve kamu görevlisinin sorumluluğu
Obligation of neglecting administrative court decisions and recourse to public official
  1. Tez No: 333288
  2. Yazar: TUĞÇE BÜLBÜL GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHLİS ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Anayasa madde 138 ve İYUK madde 28 gereğince, idari yargı kararlarının uygulanması zorunludur. Bu zorunluluğa rağmen idare kimi zaman çeşitli sebepler ileri sürerek yargı kararlarını hiç yada gereği gibi yerine getirmemekte, Anayasa ve kanun hükümlerini ihlal etmektedir.Bu durumda ilgili yargı kararının yerine getirilmesi için idareye başvuruda bulunabilir. İdareye yapılan bu başvurunun reddinin, iptal davasına konu olabilecek idari işlem niteliğinde olduğu kabul edilmektedir. Başvurunun reddedilmesi halinde, bu işleme karşı iptal davası açılabilecektir.İdari yargı kararlarının kasten yerine getirilmemesi halinde İYUK madde 28 fıkra 4 ile zarar görene seçimlik hak sunulmuş; zararın tazmini için zarar gören isterse idareye isterse kararı kasten yerine getirmeyen kamu görevlisine başvurabilecektir.İdarenin sorumluluğu idari yargıda hizmet kusuru kapsamında değerlendirilecek; İYUK madde 28 fıkra 3'e göre açılacak tam yargı davası ile talep edilecek tazminat, maddi ve manevi tazminat olabilecektir.İlgilinin kamu görevlisine karşı adli yargıda açtığı dava ise, şahsi kusur nitelendirmesiyle haksız fiil esaslarına göre görülecektir.İdare, yargı kararının uygulanmaması sonucu ilgiliye ödediği tazminat için kamu görevlisine kusuru oranında rücu edebilecektir. Kamu görevlisine rücu, Anayasal bir zorunluluktur. Kamu görevlisinin rücu sorumluluğu Borçlar Kanunu madde 41'de düzenlenen haksız fiil sorumluluğudur ve bu davalar adli yargıda görülür.Hukuk devletine ve hukukun üstünlüğüne olan inancın korunması amacıyla yargı kararlarının uygulanma zorunluluğu, gerek Anayasa'da gerekse İYUK'taki hükümler ile güvence altına alınmıştır. İdare Hukukunda, özel hukuktaki düzenlemelerin aksine; iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarının uygulanmasında icra teşkilatı ya da adli yargıdaki savcılık kurumundan yararlanılmasının mümkün olmayışı karşısında, idarenin bu konudaki tutumu hukuk devleti anlayışını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
As per article 138 of Constitution and article 28 of Administrative Jurisdiction Procedures Law, it is compulsory to implement the decisions of administrative court. Despite this obligation, by putting forward several reasons, administration is neglecting or not implementing correctly the court decisions and violating provisions of Constitution and law.Under these circumstances, relevant may apply to administration for implementing court decisions by administration. It is accepted that; dismissal of this application to the administration is an administrative act which may be the subject of nullity suit. In case of dismissal of application, relevant may file a suit for this act.In case of neglecting administrative court decisions willingly, an alternative right is given to aggrieved party in article 28/4 of Administrative Jurisdiction Procedures Law; aggrieved party may apply for compensation for damages to administration or public official which neglect the decision willingly.In administrative jurisdiction, administration?s obligation is utilized within actionable neglience; compensation demand by relevant within the full remedy action as per article 28/3 of Administrative Jurisdiction Procedures Law may be material and spiritual compensation.The suit which is filed by relevant in judicial justice to the public official, may be handle in accordance with tortious act provisions within personal default.The compensation paid to the relevant as a result of neglecting court decision, may be recoursed by administration to public official in proportion of default. Recoursing to public official is a Constitutional obligation. Recourse obligation of public official is a tortious act obligation which is determined in article 41 of Law of Obligations and these suits may be file in judicial justice.By reason of protecting the belief to the state of law and rule of law, the obligation of implementing the court decisions are guaranteed by the provisions of Constitution and Administrative Jurisdiction Procedures Law. To the contrary of private law regulations, in view of it is unable to profit by enforcement offices and prosecution offices of judicial justice, the behaviour of administration about implementing the nullity and respite decisions, determines understanding of state of law in administrative law.