The effects of macroeconomic factors on foreign direct invesments: A sectoral approach
Makroekonomik faktörlerin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkileri: Sektörel bir yaklaşım
- Tez No: 333322
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EVRİM MANDACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uzun zamandır süregelen bir kanıya göre doğrudan yabancı yatırım (DYY) akımları ülkelerin daha ileri seviyelerde gelişim kaydetmelerine olanak tanımaktadır. Son on yılda, bu kanı hızlı büyüyen ekonomilerin daha fazla DYY çekiyor olduğu gerçeği ile güçlenmiştir. Her ne kadar büyüme ve DYY ilişkisinin yönü henüz netleşmemişse de, DYY'ların teknoloji transferi veya istihdam yaratımı gibi pozitif etkileri politikacılar için yeterince çekicidir. Bu nedenle DYY'ları ülke içinde çeken faktörlerin belirlenmesi literatürde oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Her ne kadar DYY'ların belirleyicilerinin etkilerini araştırmaya odaklanmış oldukça geniş bir literatür olmasına rağmen, halen DYY'ların ilgili olduğu sektörleri göz önünde bulunduran çalışmalar kısıtlıdır.Bu tezin ana amacı ilgili sektörleri göz önüne alarak DYY'ların konumlanmasında makro ekonomik faktörlerin etkilerini araştırmaktır. Bu amaca uygun olarak, DYY teorileri çerçevesinde bazı önemli makro ekonomik faktörler belirlenmiş ve daha sonra deneysel olarak bu faktörler PLS yöntemi kullanılarak DYY'ları birincil, üretim ve hizmet sektörleri olarak ayıran panel veri seti üzerinde test edilmiştir. Çalışmanın deneysel bölümünde kullanılan veri seti 1999 ile 2010 yılları arasındaki 11 yıllık süre zarfında, 24 OECD üyesi ülkeyi kapsamaktadır.Çalışmanın ana bulgusu, birincil, üretim ve hizmet sektörü doğrudan yabancı yatırımlarının makro ekonomik faktörlerden farklı seviyelerde ve şekillerde etkilendiği yönündedir. Ayıca birincil sektör kapsamında yapılan DYY'ların çalışmada kullanılan makro ekonomik faktörle bağlantısının diğer sektörlerle karşılaştırıldığında düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a long standing belief that foreign direct investment (FDI) inflows help the countries to have the opportunity to make further improvements. In recent decade, this belief strengthened by the fact that faster growing economies tend to attract more FDI. Even if the direction of causality between FDI and growth is not absolute yet, positive impacts of FDI such as transferring technology or creating employment are enough attractive for policymakers. Consequently, investigating factors that pull FDI into country became a crucial topic in International Business and Economics literature. Even though there is a huge scale of written literature focuses on investigating effects of these factors on FDI location, there is still lack of studies taking related sectors into consideration.The main purpose of this dissertation is to investigate the influence of the macroeconomic factors on FDI location by taking related sectors into account. Consistent with this purpose, some important macroeconomic FDI determinants are identified based on theoretical framework of FDI and then these factors are tested empirically through PLS method by using a panel data set which breaks down FDI flows into primary, manufacturing and services sector investments. The data set employed in empirical part of the dissertation covers 24 OECD member countries, over eleven years period between 1999 and 2010.The main finding of the study is that primary, manufacturing and services sector FDI affected in different levels and ways from macro economic factors. Moreover, it is observed that FDI decisions related to primary sector show low linkages with macroeconomic factors compared to the other sector sectors investigated.