Kurumsal sürdürülebilirlikte stratejik insan kaynakları yönetiminin rolü
The role of strategic human resources management in corporate sustainability
- Tez No: 333344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Dünyanın her yerinde ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri ile daha çok anılan işletmeler, iş dünyasında kurumsal sürdürülebilirliğin giderek daha fazla ele alınmasına yol açmıştır. İşletmelerin faaliyetlerini yerine getirirken yol açtıkları sosyal ve çevresel konulara da odaklanmaları gerektiğine vurgu yapan kurumsal sürdürülebilirlik, dinamik ve değişken iş dünyasında yeni bir yönetim anlayışı olarak yerini almıştır.Varlıklarını sürdürmek isteyen işletmeler, kurumsal sürdürülebilirliliğin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını bir bütün olarak değerlendirmek zorunda kalmışlardır. Pazar gücünü korumak ve verdikleri yaşam savaşında sürekli galip gelmek isteyen işletmeler; kuşkusuz en büyük gücü, sahip oldukları en vazgeçilmez değer olan ? insan? kaynağına borçlulardır. Bu nedenle işletmelere özgün bir değer katan insan unsuru, işletmelerin odak noktasına yerleşmiştir. İşletmeler, insan odaklı bir yönetim stratejisi çerçevesinde amaç ve hedeflerine yönelmişlerdir. Dolayısıyla insan kaynakları yönetimine de daha fazla önem vermeye başlamışlardır. İşletmelerin stratejik bir gücü konumuna gelen insan faktörü, insan kaynakları yönetiminin, stratejik insan kaynakları yönetimi olarak işletmeler tarafından yeniden ele alınmasına neden olmuştur.Ekonomik, çevresel ve sosyal değişikliklere uyum sağlama yeteneğine sahip stratejik insan kaynakları yönetimi, kurumsal sürdürülebilirliğin vazgeçilmez parçasıdır.Bu bağlamda ?Kurumsal Sürdürülebilirlikte Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin Rolü? adını taşıyan bu tez çalışmasında, kurumsal sürdürülebilirlik ve stratejik insan kaynakları yönetimi kavramlarının detaylı incelenmesinin ardından, iki unsurun birbiriyle olan kritik ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
All around the world enterprises that referred to economic, social and environmental impacts have led to more addressing corporate sustainability in business world. Corporate sustainability that enterprises must focus on social anda environmental issues which caused from carrying out activities of them and has taken places as a new management approach at dynamic and alternating business world.Enterprises that want to survive, have had to evaluate as a whole economic, social and environmental dimentions of corporate sustainability. That want to protect its market powers and that want to win struggle for survival owes, of course their greatest power, the indispensable value of their ?human?source. Therefore, the human element as an original value-added enterprises located in central point of them. They have turn to human- oriented goals and objectives with in the framework of a management strategy. Thus, they also started to give more importance to the human resources. Human fakcor for enterprises positioned as a strategic power, has caused to think as strategic human resources managemet of human resources managemet by enterprises.Strategic human resoruces management that have the adaption ability to the economic, environmental and social changes an assential part of corporate sustainability.In this context, ?The Role Of Strategic Human Resources Management In Corporate Sustainability? with the name of this thesis, a detailed examination of the consepts of corporate sustainability and strategic human resources management and then, focused on critical relationship of two elements with each other.