Milliyetçilik ve ulusal sol tartışmaları ışığında Türkiye'de Cumhuriyet mitingleri
Republic meetings in Turkey under the discussions of nationalism and national left ideology
- Tez No: 333407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FARUK MUTLUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
2007 yılında, ülke gündemi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmış ve ülke genelinde bazı toplumsal ve siyasi kamplaşmalar meydana gelmişti. Toplumun geniş kesiminde siyasi bir hareketlenme başlamıştı. 14 Nisan 2007 tarihinde Ankara'da başlayıp İstanbul, Çanakkale, Manisa, İzmir ve Samsun'da devam eden Cumhuriyet Mitingleri, katılımcı boyutuyla, ideolojik arka planıyla ve ?görünür? hale gelen milliyetçilik vurgusu ile çeşitli tartışmaları beraberinde getirmiştir.Cumhuriyet Mitingleri'nde bayrakların, Atatürk rozetlerinin, ay yıldızlı tişörtlerin kullanımı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Cumhuriyet Mitingleri'ni, sloganlar, resmi milliyetçiliğin kalıpları ve katılımcı profili ile birlikte değerlendirdiğimizde, ?Atatürkçülük-Kemalizm-Ulusalcılık? anlayışları temelinde ve her pozisyonun kendi içinde gösterdiği çeşitlilik ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada, milliyetçilik kuramları ve türleri, İzmir Gündoğdu Cumhuriyet Mitingi Mülakatı ile Cumhuriyet Mitingleri, ?milliyetçilik ve ulusal sol? bağlamında değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In 2007, the national agenda focused on the presidential elections and some of the social and political divisions occurred throughout the country. A large part of the political mobilization of the society had begun. Republic Meetings started in Ankara on 14 April 2007 and continued in Istanbul, Çanakkale, Manisa, Izmir and Samsun. Republic Meetings with participatory dimension, the ideological background and ?visible? nationalism emphasis has brought the various discussions.Flags, Atatürk badges and tshirts with crescent and star of use has reached a very large dimensions in Republic Meetings. When we evaluate Republic Meetings together with slogans, official nationalism and participant profile , ?Kemalism-Nationalism? concept has emerged on the basis of diversity within each position.In this study, the types and theories of nationalism, İzmir Gündoğdu interview with Republic Meetings will be evaluated in the context of ?nationalism and national left?.