Öğretmen adaylarında eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of critical thinking, logical thinking and problem solving skills for teaching candidates from several variables angles
- Tez No: 333418
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim biyoloji ve fen bilgisi öğretmen adaylarındaki eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Değişkenler ise cinsiyet, sınıf, yaş ve mezun olunan okul türüdür. Bu araştırmanın modeli tarama türü betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı öğrencileri oluşturmuştur. 2011-2012 öğretim yılında öğrenim gören Biyoloji öğretmenliği 4. ve 5. sınıf öğrencileri ile Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. ve 4. sınıf öğrencileri çalışmaya katılmışlardır.Araştırma sürecinde elde edilen veriler, SPPS 11.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırma süresince elde edilen nicel veriler bilgisayar ortamında SPSS programına aktarılmış ve verilerin kontrolleri sağlandıktan sonra kayıp değerlere ortalamayı değiştirmeyecek şekilde değer atanmıştır. Sonrasında verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak için her ölçek için ayrı ayrı Kolmogorov-Smirnov testi yapılmıştır. Araştırmada eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve problem çözme becerilerinin yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi ve mezun olunan okul türünden etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; sonucu eleştirel düşünme becerisi ile problem çözme becerisinin yaş, sınıf, mezun olunan okul türü ve cinsiyet değişkenlerinden etkilenmediği, mantıksal düşünme becerisinin sınıf değişkeninden etkilendiği sonucuna ulaşılırken, yaş, cinsiyet ve mezun olunan okul türünden etkilenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study critical thinking, logical thinking and problem solving skills are evaluated in term of several variables at biology and science teacher candidates. This research is a the scan type of descriptive research model. The study group is studying Gazi University, Faculty of Education Biology and Science Education programs. The students that studying forth-fifth class of biology education and third-forth class of science education at 2011-2012 academic year participated in the study. The collected data were analyzed using SPSS 11.0 statistical software package. During the study, the quantitative data obtained from the SPSS program checks the data once it has been transferred and assigned to missing values, the average value of the change. Then, to see whether the data are normally distributed Kolmogorov-Smirnov test was performed seperately for each scale. At this research, it was investigated that critical thinking, logical thinking and problem solving skills were affected by the age, gender, grade level and type of school graduated. Logical thinking was affected only by the grade level. Other variables weren?t affect it.