İlköğretim matematik öğretmen adaylarının lineer cebir dersine yönelik tutumları ve alan dili becerilerinin incelenmesi
An inquiry into the attitudes of the prospective primary education math teachers towards linear algebra course and their field language skills
- Tez No: 333427
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ilköğretim matematik öğretmen adaylarının lineer cebir dersine yönelik tutumlarının ve alan dili becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi?nde bulunan üç devlet üniversitesinde öğrenim gören, ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünde lineer cebir dersi almış, 2, 3 ve 4. sınıftaki 442 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelindedir ve ölçme aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Lineer Cebir Kavramları Başarı Testi ve Lineer Cebir Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek ve testten elde edilen veriler SPSS paket programına girilmiş ve verilerin analiz aşamasında t-testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve korelâsyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucu ortaya çıkan bulgular incelendiğinde ilköğretim matematik öğretmen adaylarının lineer cebir dersine yönelik tutumları ve becerileri, adaylara ait cinsiyet, öğretim şekli ve çalışma değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Ancak sınıf düzeyi ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklar göstermiştir. Bulgulara göre, 2. sınıfta öğrenim gören veya 17-19 yaş aralığındaki öğrencilerin lineer cebir dersine yönelik tutumları diğer katılımcılara göre daha olumlu, lineer cebir dersi kavramlarını öğrenme başarıları da daha yüksektir. Öğretmen adaylarının lineer cebir dersine yönelik tutumları mezun olunan ortaöğretim kurumu değişkenine göre anlamlı fark göstermezken, lineer cebir dersi kavramlarını öğrenme başarıları anlamlı fark göstermiştir. Öğretmen adaylarının genel olarak lineer cebir dersine yönelik tutumlarının olumsuz, lineer cebir kavramlarını öğrenme başarılarının düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at inquiring into the attitudes and field language skills of prospective primary education math teachers with regards to linear algebra course. The sampling of the study is constituted by 442 prospective teachers studying at three state universities in Central Anatolia in years 2, 3 and 4 as of academic year 2012-2013, who have studied linear algebra in primary education teaching department. The study model is review model and the Concepts of Linear Algebra Achievement Test and Scale of Attitudes towards Linear Algebra developed by the researcher are used as the tool for measurement. Data from the scale and the test were entered into the SPSS pack program and t-test and single-factor variant analysis (ANOVA) and correlation analysis were applied at the stage of analyzing the data. When the findings arising as a result of the analyses were examined, it was found that the attitudes of the prospective primary education math teachers and their field language skills did not vary significantly according to the variants of gender, form of education and study of the prospective teachers. However, there were significant differences according to the variants of class level and age. According to the findings, the students studying in year 2 or students between the ages of 17-19 had more positive attitudes towards linear algebra course, with higher level of learning the concepts of linear algebra skills. While the attitudes of the prospective teachers did not vary significantly according to the variant of the secondary education institution graduated from, their learning the concepts of linear algebra skills did vary significantly. It was found that the prospective teachers in general had negative attitude towards linear algebra course and their learning the concepts of linear algebra skills was low.