Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Ordu, Samsun Tokat Müzelerindeki kese örneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of purse samples in the Museums of Ordu, Samsun and Tokat located in Central Black Sea region
  1. Tez No: 333429
  2. Yazar: FİRDEVS ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HURİYE ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu araştırmada, müzelerdeki sergilenen tüm örnekler, müze müdürlüğünün izni dâhilinde, Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müze?sinde 20 ürün, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müze?sinde 16 ürün, Tokat Arkeoloji Müze?sinde 9 ürün araştırma kapsamına alınıştır. Yapılan araştırmada, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Ordu, Samsun, Tokat Müzelerindeki tığ örücülüğü ile yapılmış kese örneklerine ulaşılmış ve bu kese örnekleri sınıflandırılarak; teknik, araç-gereç, renk, kullanım yeri, kompozisyon, bezeme konuları açısından incelenerek desen çizimleri yapılıp belgelenerek incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Tokat Arkeoloji Müzesinde yer alan tığ örgüsü ile yapılmış kese ürünler oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada Ordu, Samsun, Tokat illerinde yer alan müzelerde en çok para kesesine rastlanılmıştır. Müzelerde incelenen kese örneklerinde keselerin sağlam olmasının yanı sıra sim ipliklerin yıprandığı, renklerinin bozulduğu görülmüştür. Madensel ve bitkisel ipliklerin bir arada kullanıldığı ve en sık uygulanılan teknik ise sık iğne olduğu keselerin ağız temizliğinde de trabzan ve piko tekniklerinin uygulandığı belirlenmiştir. Keselerin zemininde, deseninde ve ağız temizliğinde sarı sim kullanılmıştır. Ürünlerin tamamında çoğunlukla bitkisel ve geometrik bezeme, en çok da düzgün sıralamalarla düzenlenmiş kompozisyonlar uygulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, all samples exhibited in the museums were researched within the permission of museum directorate; 20 products from Ordu Paşaoğlu Mansion and Ethnography Museum, 16 products from Samsun Archaeology and Ethnography Museum, 9 products from Tokat Archaeology Museum. In the research, purse samples made by crocheting in Ordu, Samsun, Tokat Museums located in Central Black Sea Region were classified and analyzed in terms of technique, equipment, colour, place of use, composition, decoration and documented with pattern drawing. The research is primarily based on purse products made by crocheting located in Ordu Paşaoğlu Mansion and Ethnography Museum, Samsun Archaeology and Ethnography Museum and Tokat Archaeology Museum. In the study, money purses were encountered at the museums of Ordu, Tokat, and Samsun mostly. It was seen that the analyzed purse samples were lasting but tinsel yarns were worn off and discoloured. Metallic and herbal yarns were used together and the most common technique was single crochet. It was determined that crochet and picot techniques were applied for cleaning the edges of purses. Yellow tinsel was used for the ground, pattern and cleaning the edges of purses. It was determined that herbal and geometric decoration was used mostly in all products and mainly correct ordered compositions were applied.