İlköğretim 6. sınıf matematik öğretim programında yer alan kesirler alt öğrenme alanı kazanımlarının öğretiminde sanal manipülatif kullanımının öğrencilerin başarılarına etkisi
The effects of using virtual manipulatives on student's achievement when teaching fractions in primary class
  1. Tez No: 333430
  2. Yazar: ÜZEYİR YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma ilköğretim 6. sınıf matematik öğretim programında sayılar ve işlemler öğrenme alanı içinde yer alan bir alt öğrenme alanı olarak kesirler alt öğrenme alanı kazanımlarının öğretiminde sanal manipülatif kullanımın öğrencilerin akademik başarılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini Erzincan il merkezinde yer alan bir ilköğretim okulunun 6.sınıf düzeyinde öğrenim gören 76 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. İki deney ve bir kontrol grubundan oluşan örneklemle sanal manipülatiflerin kullanım etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulama tüm gruplar için 12 saat/3 hafta boyunca devam etmiştir. Uygulama da deney gruplarının ilkinde hazırlanan ders planlarına entegre edilen sanal manipülatifler sadece öğretmen tarafından kullanılmıştır. Diğer deney grubunda ise sanal manipülatifler öğrenciler tarafından öğretmen rehberliğinde bireysel olarak kullanılmışlardır. Kontrol grubunda ise yapılandırmacı yaklaşıma uygun olacak şekilde somut materyaller kullanılarak ders anlatılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kesirler Başarı Testi hem uygulamadan önce ön test hem de sonra son test olarak kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar SPSS-17 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, ANCOVA, ve regresyon katsayısı istatistikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen istatistiksel verilere göre sanal manipülatiflerin kesirler alt öğrenme alanı öğretiminde kullanımı öğrencilerin akademik başarılarında sadece öğretmenin sanal manipülatif kullandığı deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to detect the effects of using virtual manipulatives on student's achievement when teaching fractions which one is a lower learning area in primary class mathematic cirruculum. The research sample contains 76 student who are studying on class of a school in the city centre of Erzincan. The pre-test-past-test control group model was used in this study. Sample consisting of two experimental and one control group is aimed to determine the effective using way of virtual manipulatives. Application for all groups continued for 12 hours/3 weeks. During application for the first experimental group virtual manipulatives were used only by teacher. In the second experimental group virtual manipulatives were used by students with the guidance of teacher. In control group lessons are lectured with concrete materials. In this study as measurement tool, Fractions Achievement Test which was developed by researcher is used for two times as pre and post test. The obtained results were analyzed by using SPSS-17 package program. t-test, ANOVA, ANCOVA and regression coefficent statistics were used to analyze the data. According to the statistical data obtained from the research . using of virtual manipulatives when teaching fractions shows a significant difference in favor of the experimental group which is used virtual manipulatives only by teacher.