The effect of short stories on vocabulary teaching to very young learners (Aged 3-4 years): A suggested common syllabus
3-4 yaşında okul öncesi eğitim dönemindeki çocuklara ingilizce öğretiminde kısa hikâyeler kullanımının etkisi: Önerilen genel bir izlence
- Tez No: 333470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÖZLEM TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde İngilizcenin yaygın olarak bilinen yabancı dil olmasından ötürü, İngilizce öğreniminin de etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği bilinmektedir. Öğrenmenin bebeklikten itibaren başladığı ve çocukluk döneminde de devam ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, başarılı bir öğrenme süreci için yabancı bir dilin mümkün olduğu kadar erken öğretilmesi gerektiği söylenebilir. Ancak Türkiye?de okul öncesi dönemdeki çocuklar için oluşturulmuş bir yabancı dil öğretimi müfredatı bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, İngilizce öğretiminde kullanılmak üzere küçük çocuklara yönelik bir öğretim planı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Ankara?da özel bir kreş olan `Neşeli Adımlar? kreşinde gerçekleştirilmiştir ve katılımcı olarak 3?4 yaşında 28 tane kreş öğrencisi belirlenmiştir. Aynı yaş grubundaki çocuklar araştırma için rastgele seçilmiş ve deney ile kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu alandaki literatür incelenerek öncelikle bu yaş grubundaki çocukların ilgi ve ihtiyaçları belirlenmiş, ardından bu bilgiler kullanılarak hedef dilde çocuklara yönelik kısa hikayeler yazılmıştır. Daha sonra bu üniteler deney grubundaki çocuklar için kullanılmış; kontrol grubunda ise kısa hikâyeler kullanılmadan etkinlikler uygulanmıştır. Aynı sürede (7 hafta) aynı kelimeler her iki gruptaki çocuklara da öğretilmeye çalışılmıştır. Kısa hikâyelere dayalı olarak geliştirilen izlencenin etkililiğini belirlemek için bir gözlem formu oluşturulmuş ve veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. İzlencenin kalıcı bir öğrenme sağlayıp sağlamadığını belirlemek amacıyla çalışma tamamlandıktan sonra belirli aralıklarla iki ayrı gözlem daha yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlara göre deney grubundaki çocukların İngilizce dersinde daha fazla motive olduğu ve derslerdeki etkinliklere daha fazla katıldığı gözlenmiştir; ayrıca, kalıcılık seviyesini belirlemek için yapılan gözlem sonuçlarına göre, deney grubundaki çocuklar, anlamlı bir bağlamda öğrendikleri için daha fazla kelime hatırlayabilmektedir. Bu bulguların sonucuna göre, bu çalışmada, okul öncesi dönemdeki çocuklar için kısa hikâyeye dayalı olarak oluşturulan bir izlence önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As English is the most popular foreign language all over world, nowadays it is known that it should be learnt in an effective way. Therefore, teaching English has gained importance not only for adults but also for children. It is a real that learning starts in infancy and it continues through early childhood. For this reason, it can be claimed that teaching a foreign language should be started as early as possible for a successful learning process. But in Turkey, there is not any curriculum or syllabus purposefully designed for foreign language teaching to very young learners. So, in this study, it is aimed to develop a syllabus for teaching vocabulary in English language to very young learners through the short story-based sample syllabus. The research questions posed for this study investigated to how very young learners can learn English effectively through and how it can be permanent for them. Hence, this study was carried out in `Neşeli Adımlar? Preschool in Ankara, Turkey and the participants of the study were 28 preschoolers aged 3-4. Children at the same age were chosen randomly for the study and they were classified into two groups as experiment group and control group at the beginning of the study. As reviewing the literature, first, the needs and interests of the children were determined and some short stories were written for very young learners. The same vocabulary items were chosen teach in the same period (7 weeks). The units designed with the short stories were used for experiment group; the children in control group also had English course, but in their courses there were not any kinds of short story or short story-based activities. As a data collection instrument, an observation checklist designed for the children was used in order to determine the effectiveness of the short story-based syllabus. To analyze the permanence of the syllabus, two other observations were conducted after the study and the results were compared. Within this perspective, it can be suggested that the children in the experiment group were more motivated and involved in the English courses. Additionally, the results of the permanence observations showed that children in experiment group could remember more vocabulary items than the others since they learned them in a meaningful context. As a result of these findings, a short story-based common syllabus designed for very young learners was suggested at the end of the study.