Turistlerin otel seçimlerinde marka sadakatini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting brand loyalty in tourists' hotel preferences
  1. Tez No: 333496
  2. Yazar: ÖZGÜR YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı otel müşterilerinin marka sadakatini etkileyen faktörleri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara?da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otellerin müşterileri üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma, pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama, 2011 yılı Mart ayında Ankara?ya gelen yerli turistler (n:35) ile yürütülmüştür. Asıl uygulama ise 2011 yılı Eylül ve Ekim aylarında Ankara?ya gelen yerli turistler (n:396) ile yürütülmüştür. Çalışma sonucunda katılımcıların vermiş oldukları cevaplar neticesinde faktör analizi yapılmış ve yapılan faktör analizi sonucunda ziyaretçilerin marka sadakatini etkileyen dört temel faktör belirlenmiştir (Fiziki yeterlilik/güvenlik, marka imajı, hizmet kalitesi, fiyat).Bu faktörlerden marka imajı sadakat düzeylerini olumlu yönde etkileyen en önemli faktörken fiyat ile marka sadakati arasında ters yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca marka sadakatini etkileyen faktörler katılımcıların cinsiyetine ve yaşlarına göre farklılık gösterirken eğitim durumları ve aylık hane halkı gelirlerine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the factors affecting hotel guests?s brand loyalty. Within this purpose, a survey research was conducted on the guests staying in the five star hotels of Ankara, Turkey. The research was carried out in two stages, namely the pilot study and the main study. The pilot study was conducted on domestic tourists who have visited Ankara in March 2011 (n: 35). On the other hand, the main study was conducted on domestic tourists who have visited Ankara in the months of September and October, 2011 (n: 396). Factor analysis was conducted as a result of the answers given from the participants of the study and was identified four key factors that affect the brand loyalty of visitors (Physical qualification / security, brand image, service quality, price). The findings indicate that the brand image is the most important factor that positively affects loyalty. Also, a negative relationship has been found between price and brand loyalty. While the factors affecting brand loyalty differs based on the gender and the age of the participants; no statistically significant differences were found between brand loyalty and educational status and monthly household income.