Müzik öğretmeni adaylarının görüşlerine göre müzik dinleme ve kültürü dersine yönelik öğretim programı taslak önerisi
Curriculum design proposal for listening to music and culture course from music teachers candidate point of views
  1. Tez No: 333495
  2. Yazar: BERİL TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, müzik eğitimi ana bilim dalı lisans öğrencilerinin, müzik dinleme ve kültürü dersine ilişkin ihtiyaçlarının ne ölçüde olduğunu belirlemektir. Belirlenen ihtiyaç durumuna göre, program taslağının üniteleri ve konularına yönelik uzman görüş ve önerilerine yer verilmiş, elde edilen veriler aracılığıyla, öğrencilerin müzik dinleme konusundaki kişisel bilgilerine ve ihtiyaçlarına göre program taslağı önerilmiştir.Veri toplama aracı olarak kullanılan öğrenci ve uzman görüş formlarında 5?li likert ölçeği kullanılmış; öğrenci görüş formu iki bölümlü olarak sunulmuştur. Uzman görüş formu? nda ise ?5?i ünite başlığı olmak üzere 73 başlık? a yer verilmiş; bu konu ve ünite başlıkların gerekliliğine yönelik sorular sorulmuştur. Ölçeklerin güvenirliğini belirlemede Cronbach?s Alpha testi uygulanmış, yüksek derecede güvenilir bulunmuştur. Verilerin analizinde, birey gözlem sayısı (N) ve yüzde (%) dağılım tablosuyla sayısal verilere dönüştürülmüştür. Verilen yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın tespitine dair Chi-Square testi uygulanmış, uzman meslek yılı ve unvanları arasında farklılık tespitine dair ANOVA Testi uygulanmıştır.Elde edilen vere göre, nitelikli müzik dinleyicisi olmada, müzik dinleme ile ilgili lisans düzeyinde bir dersin olmasının yararlı olacağı fikrine ulaşılmış, uygulamalı alan derslerinde müzik dinleme etkinliklerine yeterince zaman ayrılmadığı ve öğrencilerin müzik türleri bilgilerinin yeterli olmadığı belirlenmiştir. Bu ihtiyaçlara göre uzmanlar, taslak ders konularının geliştirilerek sunulmasının uygun olacağını ve dersin mesleki müzik eğitimi ve bütünleştiricilik yönünde katkı sağlayacağını belirtmişlerdir. Bu çerçevede ?müzik dinleme ve kültürü ders programı taslak önerisi? sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine, to what extent the music education degree students have a need for listening to music and music culture lectures. According to the determined levels of need, this research includes specialist views and recommendations for the units and subjects of the program design. The design also considers the students? personal knowledge and needs about listening to music, via gathered data. The student and specialist survey which is used for gathering data, is prepared according to 5 likert scale, the student survey consists of two parts. The specialist survey includes ?73 headlines, 5 of which are unit headlines? and asks questions about the necessity of these subject and unit headlines. The scales have been found highly credible, according to Cronbach?s Alpha test. In the data analysis, the charts have been transformed to numerical data according to the subject observation count (N) and percentage (%) distribution chart. Chi-Square test has been applied to determine a meaningful difference between given answers statistically whereas the ANOVA Test has been applied to determine the difference between the specialist profession years and titles. According to the gathered data, it has been concluded that it is helpful for becoming a qualified music listener that a lecture in the college level be there. It has also been observed that in the applied department lectures, there is not enough time for events about listening to music and students? knowledge about different music kinds are not adequate. To answer these needs, the specialists emphasize that draft lecture subjects be should be improved, this way the lecture will contribute to professional music education and integration. In this context, ?listening to music and music culture program design suggestion? is presented.