Öğretmen adaylarının görsel materyallerin fizik öğretimine katkısı hakkındaki görüşleri
Examination of the contribution of using visual materials on physics education
- Tez No: 333516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM İNĞEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada fizik öğretmen adaylarının görsel materyallerin kullanılmasının fizik eğitimine katkısına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, fizik öğretmen adaylarının materyal kullanımına yönelik görüşlerinin cinsiyet, sınıf düzeyi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca materyal kullanımı konusunda fizik öğretmen adaylarının kendilerini yeterli görüp görmedikleri araştırılmıştır. Mevcut durumun betimlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümünde Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalında eğitim gören öğretmen adaylarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak ?SPSS Programı?? kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının uygulanan anket formundan elde edilen bulgulara göre `?Öğretmen Adaylarının Görsel Materyallerin Fizik Öğretimine Katkısı Hakkındaki Görüşler `? anketine ilişkin, cinsiyete gore ve sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığından yola çıkılarak ya da anlamsız bir farklılık elde edilmiş ve bu sonuçlardan yola çıkarak öğretmen adaylarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of prospective physics teachers about the contribution of using visual materials in physics lessons to physics education. To that end, it is aimed to examine the views of prospective physics teachers regarding material usage in terms of gender and grade level. In addition, this study examines the beliefs of prospective physics teachers about their self-sufficiency regarding material usage. Conducted for defining the present department, this study used survey method and conducted with prospective teachers in the Department of Physics Education in 2011-2012 education period. ?SPSS Program? was used as data acquisition tool. Data obtained from the study was analyzed through SPSS program. According to the findings, significant/insignificant differences were found between the views stated in the Questionnaire on the Views about the Benefits of the Use of Visual Materials in Physics Lessons according to genders as females/male. In addition, significant/insignificant differences were/were not found according to grade levels. Based on these results, this study states some suggestions aimed at prospective physics teachers.