Küreselleşmenin giyim modası üzerine etkileri
Impact of globalization on clothing fashion
  1. Tez No: 333519
  2. Yazar: SİNEM BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. ÖZLEM ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişen ve değişen dünyada küreselleşmenin giyim modası üzerindeki etkisini incelemektir. Moda ve kürselleşme ilişkisinden, giyim modasının tarihsel süreç bağlamında, modanın küreselleşme ile birlikte sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal gelişmeleri ile günümüze gelişini kapsamaktadır. Amaç ve kapsam belirlendikten sonra küreselleşme kavramı, küreselleşmeyi etkileyen faktörler çeşitli açılardan etkileri ile incelenmiştir. Giyim ve moda olgusu açıklanarak, küreselleşmenin modaya etkisi ile ilgili kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yapılmıştır. Araştırma tarama modeli olup, betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye?de önde gelen moda tasarımcıları oluşturmaktadır. Araştırma görüşme tekniği yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler, literatür taraması ve görüşme formları ile elde edilmiştir. Küreselleşmenin giyim modası üzerine etkisine yönelik tasarımcı görüşleri alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Bilgi Toplama Formundaki açık uçlu soruların analizi, nitel veri analiz yöntemlerinden biri olan ?betimsel analiz? kullanılarak değerlendirilerek, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında sonuçlar değerlendirilmiş küreselleşmenin olumlu ve olumsuz etkileri tüm yönleriyle tespit edilmeye çalışılmış, küreselleşmenin görsel-medyatik, ulus-kimlik, yerel-küresel kavramları üzerindeki tartışmalarına açıklık getirilmeye çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to review the impact of globalization on clothing fashion in the developing world which is in transition. The relationship between the clothing fashion and globalization suggests us the dynamics how the clothing fashion is affected from the social, economic, cultural and political developments of globalization. After the scope and objective of the study is defined, various factors which affected globalization are reviewed according to their different perspectives. A theoretical framework is created about the impact of globalization on clothing fashion after having defined the clothing and fashion phenomenon. The research is carried out by depending on qualitative research method. The research is survey model and it carries a descriptive qualification. The leading cloth fashion designers in Turkey comprise to the sample of the research. The research is carried out by interview technique. The data belonging to the research are obtained by literature review and by interview forms. The opinions of the designers are taken about the impact of globalization on clothing fashion. The analysis of the open-ended questions in the Information Collection Form which are developed by the researches and the ?descriptive analysis? which is one of the qualitative data analysis methods are used as the means of data collection and the results are evaluated, analyzed and assessed accordingly. The results are evaluated according to the findings that are obtained, and the positive and negative consequences of globalization on clothing fashion are attempted to be observed and the visual-media, national identity, local-global concepts are attempted to be reviesed and solution proposals are presented.