Leonardo da Vinci'nin eserlerinin estetik eğitimi açısından araştırılması
Researching aesthetic education on Leonardo da Vinci's works
  1. Tez No: 333531
  2. Yazar: GÜLÜMSER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ESAT ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sanatın dehası olarak bilenen Leonardo Da Vinci?nin eserlerinin incelenmesine dayanan araştırma tezinde, sanatın oluşumu için gereken unsurların nedenlerine değinilmiştir. Sanatın incelenmesinde en önemli unsurun gözlemden kaynaklı olduğu ileri sürülebilir. Doğru gözlem sayesinde elde edilen verilerin imge halini alarak zihinde oluşması, sanat ile mümkündür. İmgeden kasıt, salt hayali öğeler olmayıp, gerçeğe dayalı şemalar oluşturmaktır, çünkü gerçeğe dayalı şemaların bellek eğitiminde ve algının gelişimine önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Sanat eğitimi için de gerekli olan, zihinsel tasarlama, sanatı kuramsal boyuta taşımaktadır. Elbette ki her bilimin öncelikle kural ilke ve yöntemlere ihtiyacı vardır. Sanatın yöntem ve ilkeleri öncelikle varlığı ve özü algılayan objeden, daha sonra da duyularından almaktadır. Duyu eğitiminin ana maddesi estetiktir. Estetik genellikle güzeli inceleyen kavram olarak bilinir. Oysa salt güzelin konusunu oluşturmamakta, kuram ve yöntemde sunmaktadır. Estetik varlığın çözümlenmesinde ve analizinde büyük etkendir. Dolayısıyla kavram, varlığın analizini açıkladığı gerekçesiyle bilimsel bir boyut kazanmaktadır. Bilimsel estetik eğitimi, öz varlığı incelenmesini, nasıl ve ne şekilde imge yaratılacağına dair fikirleri bütünleştirmeyi amaçlamaktadır. İmgenin anlamlı hale gelebilmesi için; öznenin yaratacağı ürünü bilmesi, yani fiziki özelliklerini özümsemesi gerekmektedir. Fiziki özellikler de oran, perspektif gibi unsurlarla bütün- parça ilişkisi kurularak meydana gelmektedir. Sanatsal yaratıyı incelerken Leonardo?nun eskiz defterinden yararlanılmıştır. Akademi mezunu olmadığı halde tüm çalışmalarının kaynağının gözlem ve doğa olduğunu söyleyen Leonardo Da Vinci, sanat ve estetik eğitimi için önemli bir rehber oluşturmaktadır. Gerek çalışmalarıyla, gerekse sanatçılar için söylediği sözlerle, sanatın nasıl yapılması gerektiğine ışık tutmaktadır. Araştırmada yer alan Leonardo Da Vinci eserleri genelde ilk taslak dediğimiz desen çalışmaları üzerinedir. Bunun nedeni; desenin hem pratiklik kazandırdığı, hem etüt, analiz ve gözlem yetilerinin bir arada olduğu bir çalışma alanı sunduğu için tercih edilmiştir. Kısa kısa Rönesans?a da dayanılarak, Leonardo?nun yaşamı oluşturulmaya çalışılmıştır. Son olarak estetik eğitimi ve Leonardo Da Vinci eserleri, bilimsel sanat çerçevesinde araştırılmış ve ne şekilde etkilerde bulunacağına dair fikir yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Known as the genius of Leonardo Da Vinci's works of art, research paper, based on examination of the art of the elements needed for the formation of the reasons mentioned. Observations from the study of art can be argued that the most important factor. Thanks to the observation image data obtained by taking the mind becomes correct formation, is possible with the art. Image to intent, not only imaginary elements, to create diagrams based on reality, because perception is reality based education, and the development of schemes of memory is thought to be a significant impact. Art education is also necessary for the mental, design, art, theoretical dimension. Of course, each of the principles and methods of science, the rule needs first. The essence of the method and principles of art and detect the presence of the object first, then you are in the senses. The main article for sensory aesthetic education. Examining the concept generally known as aesthetic beauty. However, only constitute the subject of beauty, offers the theory and method. Aesthetic analysis of the asset and the biggest factor analysis. Therefore, the concept of an asset is a scientific analysis of the grounds explained gaining in size. Scientific aesthetic education, the presence of self-examination, aims at integrating ideas about how and in what way yaratılacağına image. In order to make sense of the image, created by the subject to know the product, ie, the physical characteristics must internalize. The rate of physical properties, establishing a relationship between whole-part consists of elements such as perspective. Leonardo's sketch books have been examining the artistic creation. the source and nature observation, although not a graduate of the academy, saying that all the work of Leonardo Da Vinci, art, and aesthetics are an important guide for the training. Both studies, as well as the words said for artists, art sheds light on what needs to be done. The research works of Leonardo Da Vinci design work often focuses on what we call the first draft. This is because, the pattern imparted and practicality, both studies, their ability to be a combination of analysis and observation offers a working area is preferred. In brief the basis of the Renaissance, Leonardo's life is constructed. Finally, the aesthetic education and works of Leonardo Da Vinci, and how the impact of scientific bulunacağına researched ideas about art, carried out within the framework.