İlkokul yöneticilerinde güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerde örgütsel bağlılık ilişkisi: Psikolojik güçlendirmenin aracılık rolü (Ankara ili örneği)
Relationship between empowering leadership behaviours of primary school directors and organizational commitment of teachers: Mediation role of psychological empowerment (The case of Ankara)
- Tez No: 333539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan ilkokul öğretmenlerinin algıladıkları güçlendirici liderlik davranışları ile örgütsel bağlılıklarına ilişkin algı düzeylerini ve psikolojik güçlendirmenin bağlılıklarında aracı rol üstlenip üstlenmediğini saptamak ve tüm bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ilkokullarda görev yapan 523 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama aracında `Kişisel Bilgiler?, `Güçlendirici Liderlik Ölçeği?, `Örgütsel Bağlılık Ölçeği? ve `Psikolojik Güçlendirme Ölçeği? bölümleri yer almaktadır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi, Independent Sample t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA), Scheffe testi, Levene testi, Regresyon analizi ve modellerin uyumunu karşılaştırmak için Comparative Fit Index (CFI) kullanılmıştır. Araştırmada, güçlendirici liderlik boyutlarından `yenilikçi performans için koçluk? boyutu algısının erkek öğretmenlerde daha yüksek olduğu, kıdemi 5 yıl ve daha az olan öğretmenlerin duygusal bağlılıklarının daha düşük çıktığı, hizmet süresi 1 yıldan az olan öğretmenlerin psikolojik güçlendirmeye karşı genel algılarının diğerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Güçlendirici liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye bakan model 1?in, psikolojik güçlendirmenin bu ilişkideki aracı değişkenlik rolüne bakan model 2?den daha etkin olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında öğretmenlerde istendik bir bağlılık türü olan duygusal bağlılığı artırmak için, yöneticilerin öğretmenlere ihtiyaç duydukları bilgiyi vermeleri, onların gelişimleri için zaman harcamaları, kendi başlarına karar vermeleri konusunda onlara güvenmeleri ve öğretmenlerin yaptıkları işlerin sonuçlarının kurum amaçlarını gerçekleştirme üzerindeki etkilerinin büyük olduğunu hissetmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify perception levels of primary school teachers who work in the central counties of Ankara about empowering leadership behaviours and organizational commitment as well as to determine whether psychological empowerment has a mediation role in their commitment and to find out the relationship between all these variables. The research is a descriptive survey study. The sample includes 523 teachers who work in state schools in the central counties of Ankara. Data collection instrument consists of ?Personal Details?, ?Empowering Leadership Scale?, ?Organizational Commitment Scale? and ?Psychological Empowerment Scale? sections. In order to analyze subproblems of the study Kolmogorov-Smirnov test, Independent Sample t test, One Way ANOVA, Scheffe test, Levene test and Regresyon analysis are used and to compare the harmony of the models Comparative Fit Index (CFI) is used. It has been found out that male teachers have higher perception levels in terms of ?coaching for innovative performans? dimension in empowering leadership dimensions, teachers who have been working for five years or less have a lower emotional commitment and teachers who have been working less than one year generally have higher perception levels about psychological empowering than other teachers. It is seen that model 1 that examines the relationship between empowering leadership and organizational commitment is more effective than model 2 that examines mediation variability role of psychological empowering in this relationship. In the light of the findings in order to increase teachers? emotional commitment which is a type of desired commitment, administrators should give the information teachers need, spend time for their development, trust them to decide by themselves and help teachers feel that results of what they do have important impacts on the realization of organizational objectives.