Meslek yüksek okulu öğrencilerinin programlama başarısını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting two-year vocational college students' computer programming achievement
- Tez No: 333543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, meslek yüksek okulu öğrencilerinin programlama başarılarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak ve öğrencilerin programlama başarıları ile demografik bilgileri (cinsiyet, mezun oldukları okul türü, programlamayla ilgili geçmiş deneyimleri, genel akademik not ortalamaları), problem çözme ve analitik düşünme becerisi, kişisel öz yeterlilik ve motivasyonları, öz düzenleyici öğrenme stratejileri (hedef belirleme, içsel hedef, dışsal hedef, öz yeterlilik, öz yansıma, değer verme, üst biliş) arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrencilerin programlama dersindeki akademik başarısı; bağımsız değişkenleri ise demografik bilgiler, motivasyon, öz yeterlilik, öz düzenleyici öğrenme stratejileridir. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi anketi, problem çözme envanteri, öz düzenleyici öğrenme stratejileri ölçeği, genel öz yeterlilik ölçeği, güdülenme ve öğrenme stratejileri ölçeği, programlama başarı testi kullanılmıştır. Araştırma, Bozok Üniversitesi Akdağmadeni MYO, Adnan Menderes Üniversitesi Aydın MYO, Ahi Evran Üniversitesi Kaman MYO bilgisayar programcılığı programı 2. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Araştırma sonunda, öğrencilerin programlama başarıları ile cinsiyet, okul türü, genel akademik not ortalamaları, motivasyon, öz düzenleyici öğrenme stratejilerinden öz yeterlilik arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Programlama başarısı toplam varyansının %23'ü demografik özellikler, problem çözme ve analitik düşünme becerisi, kişisel öz yeterlilik, motivasyon değişkenleriyle, %18'i öz düzenleyici öğrenme stratejileri ile açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the factors that influence two-year vocational college students' achievement in computer programming and to examine whether a relationship exists between students' achievement in computer programming with demographic information (gender , the type of school that they have graduated from , past experience with programming , overall academic grade point averages) , problem-solving and analytical thinking skills , personal self-efficacy and motivation , self-regulated learning strategies , (goal setting , internal target , external target , self-efficacy , self-reflection , valuing , metacognition). Correlational method was utilized for this study . The dependent variable of the research is the academic achievement of students in a computer programming course. The independent variables are demographic information , motivation , self-efficacy , self-regulated learning strategies. Demographic information questionnaire , problem solving inventory , the scale of self-regulated learning strategies , general self-efficacy scale and programming achievement test were used as data collection instruments in the research . The research was conducted in two- year vocational college students of computer programming departments in Bozok University-Akdağmadeni two-year vocational college, Adnan Menderes University-Aydın two-year vocational college, Ahi Evran University- Kaman two-year vocational college. Results showed that a significant relationship exists between the student achievement in computer programming and gender, type of school , overall academic grade point averages , motivation, self-efficacy from self-regulated learning strategies. 23% of the total variance of the student achievement in computer programming can be explained by demographic characteristics , problem-solving and analytical thinking skills , personal self-efficacy , motivational variables and 18% can be explained by self-regulated learning strategies.