Ortaöğretim öğrencilerinin çevre okuryazarlığı, başarı ve kimyaya karşı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between high school students' environmental literacy, achievement and attitudes towards chemistry
- Tez No: 333544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, kimya dersi görmekte olan ortaöğretim öğrencilerinin çevre okuryazarlığı, başarı ve kimyaya karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veriler 2011-2012 öğretim yılında ikinci döneminde iki farklı Anadolu lisesinde kimya dersi görmekte olan 451 ortaöğretim öğrencisinden toplanmıştır. Öğrencilerin çevre okuryazarlıklarının boyutları Çevre Okuryazarlığı Anketi ve kimya dersine karşı tutumları Kimya Tutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Kimya ve akademik başarılarının göstergesi olarak öğrencilerin yılsonu not ortalamaları kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, cinsiyet, okul türü ve sınıf düzeyinin öğrencilerin kimya ve akademik başarı, kimya dersine karşı tutumları ve çevre okuryazarlıkları arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Ortaöğretim öğrencilerinin kimya başarıları ile akademik başarıları, akademik başarıları ile kimya dersine karşı tutumları, kimya başarıları ile kimya dersine karşı tutumları arasından istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Akademik başarıları ile çevre ilgi, çevre tutum ve çevre kullanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde ve pozitif bir ilişki varken çevre bilgileri ile ilişki yoktur. Kimya başarıları ile çevre bilgileri arasında istatistiksel olarak düşük düzeyde, çevre ilgileri ile çevre kullanımları arasında orta; çevre tutumları ile yüksek düzeyde anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Kimya dersine karşı tutumları ile çevre ilgi, çevre tutum ve çevre kullanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde ve pozitif bir ilişki varken çevre bilgileri ile ilişki yoktur. Ayrıca, bu çalışmada çevre okuryazarlığı boyutlarının birbirleri ile ilişkileri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between enviromental literacy, achievement and attitudes towards chemistry on high school students who have been currently taking chemistry lesson. Survey research method was used in the study. Data were collected from 451 high school students who have been taking chemistry lesson were in two different anatolian high school during the second semester of academic year of 2011-2012. Dimension of enviromental literacy of students were measured by enviromental literacy questionnaire and students? attitudes towards chemistry lesson were measured by chemistry attitude scale. Students? grade point averages at end of the acamedic year were used as the indicators of chemistry and academic achievement. The result of this study showed that students? gender, school type and class level had an impact on their chemistry and academic achievement,attitudes towards chemistry lesson and enviromental literacy. There was a significant, moderate and positive relationship between high school students? chemistry achievements and academic achievements, academic achievements and attitudes towards chemistry, chemistry achievements and attitudes towards chemistry. The relationship between academic achievements and enviromental concern, enviromental attitude, enviromental behavior was statistically significant, moderate and positive while there was not a significant relationship between academic achievements and enviromental knowledge. It was figured out that chemistry achievement had a statistically lower relationship with enviromental knowledge, a moderate relationship with enviromental concern and behaviour and a higher also positive relationship with enviromental attitudes. Relationship between attitude towards chemistry lesson and enviromental concern, enviromental attitude, enviromental behavior was statistically significant, moderate and positive while there was not a significant relationship between attitudes towards chemistry lesson and enviromental knowledge. On the other hand, dimensions of environmental literacy.relationships with each other have been identified in this study.