Cerrahi hastalarında erken ameliyat sonrası dönemde karşılaşılan abdominal sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde hemşirenin rolü
- Tez No: 33355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servislerine değişik nedenlerle batın ameliyatı geçirmek üzere yatan 30'u deney, 30'u kontrol grubunda 60 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Solunum sorunları, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, akut mide dilatasyonu, idrar retansiyonu, hıçkırık ve distansiyon gibi abdominal sorunların çözümlenmesinde, hemşirenin rolünü araştırma amacı ile deney grubu hastalar erken ameliyat sonra sı dönemde bu sorunlar açısından gözlenmiş ve kapsamlı has ta bakımı uygulanmış, kontrol grubu hastalara ise rutin servis bakımı verilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, erken ameliyat sonrası dönemde verilen kapsamlı hemşirelik bakımının, solunum sorunları, bulantı, ağız kuruluğu ve distansiyonu çözümlemede etkin olduğu, idrar retansiyonu sorununu çözümlemede ise hemşirelik girişimlerinin tıbbi bakım la eşit derecede etkin olduğu saptanmış ve hastalara erken ameliyat sonrası dönemde uygulanan kapsamlı hemşirelik bakımının sorunları minimuma indirgemede etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was realized on 60 patients, who un derwent abdominal operations of different reasons in Gene ral Surgical Clinics of Cerrahpaşa Medical Faculty Universty of Istanbul. 30 of the patents belonged to the control group and the other 30 patients were in the research group. In order to search for the role of the nurse in sol ving the abdominal problems such as dyspnea, nousea, vomi ting, hiccup, dry mouth, acute stomach dilatation, abdominal distention etc., the experimental group was observed in the early postoperative period and underwent intensive patient care. Statistical results suggest, that intensive nurse care in the early postoperative period was effective in sol ving the problems of dyspnea, nousea, dryness and abdominal distention. Concerning the urine retention, equal results came aut by the medical and the nursing care. It has been observed, that intensive nursing care is effective in redu cing the problems in reducing the problems in the early pos toperative period.