Plastik sanatlarda tipografi
Typography in plastic arts
- Tez No: 333616
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tipografi; punto büyüklüğü, yazı tipi, satır arası boşluk, satır arası uzunluğu gibi etkenler dikkate alınarak yapılır. Harf ve görsel-yazınsal iletişimle alakalı ögelerin hem fonksiyonel, sanatsal ve görsel düzenlemesi; hem de bu ögelerin beraberliğiyle meydana getirilen tasarım dilidir. Tasarlanmış yazı karakterleri afiş, kitap-kitap kapağı, broşür, dergi, gazete ve web sayfası yüzleri vs. gibi her türlü grafik ile ilgili alanlarda kullanılmıştır. Kültür tarihi içinde, dil olgusuna koşut olarak tipografi, formlar yardımı ile kağıt veya herhangi bir malzeme üzerine aktarılarak, zamanı görselleştirip, kaydetmiştir.Resim sanatı, plastik sanatlar içerisinde en önemli yere sahip olduğunu söyleyebileceğimiz, bilinen en eski ve en köklü sanat dalıdır. Bu nedenle diğer sanatların ortak noktasındadır ve sanat deyince akla ilk gelen resim sanatıdır. Resim sanatı erken dönemlerde gelişmeye başlamış, teknolojinin gelişimi ve kullanılan malzemelerin çeşitliliğinin artmasıyla ileri ve çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Bu tez çalışmasının amacı resim öncelikli olmak üzere plastik sanatlar içerisinde tipografi kullanımının önemini ortaya koymaktır. Tarihten günümüze kadar tipografik değerler resim sanatının içinde nasıl yer almış, hangi elemanlar ve sanatsal ögelerle ilişkilendirilerek kullanılmış gibi soruların cevabı aranmış ve irdelenmiştir. Tipografi, Gutenberg?den sonra resim sanatının içine dahil olmaya başlanmıştır. Öyle ki, Rönesans döneminde matbaanın varlığına karşın tipografi, resim sanatında tipografi olarak var olmamış, sadece görselliği zenginleştirmek için tipografik öge olarak resimlerin içinde kullanılmıştır. Gutenberg?den sonra ilerleyen yüzyıllarda giderek tipografi resim sanatının ana ögelerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Bu çalışma da tipografinin sanatsal eserler kapsamında resim sanatı içerisindeki kullanımını ve özellikle de sanatçının ismi belirtilerek ve eserleri üstünde tipografinin kullanımını irdeleyerek çözümlenmesi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Typografy is done by the combination of font, font size, line length, line spacing, and similar elemets. It is a design language, and also a functional and an artistic arrangement of literary and visual communication elements. All sorts of fields concerning graphics use typography. Throughout cultural history, typografy, in parallel to language, saved the time by visualizing it.Pictorial art, which could be said to have a significant place in plastic arts, is the oldest and fundamental of arts. It is the connective point of all types of arts. It began to develop in the early phases and it moved forward and reached to several dimensionsn with the help of technological developments and increased variety of materials. This dissertation aims to mark the importance of use of typografy in plastic arts, especially in pictorial arts. In my dissertation, I probed the answers for questions such as how typografy takes place in pictorial art historically or to which artistic elements it is associated while using. Typography is began to be included to pictorial arts after Gutenberg. Even, although there is press in the Renaissance, typography did not exist as the way it exists currently; rather it was used as a typographic element in pictures. Following Gutenberg, typografy began to became one of the main elements in pictorial art. My study, targets to examine the employment of typography in pictorial arts. Specificaly, it intends to explicate the use of typography in work of arts by mentioning those artworks? artists? name.