Anadolu güzel sanatlar liselerinde 'Grafik tasarım 11' kitabının grafik tasarım açısından incelenmesi ve bir tasarım örneği
The book of 'Graphic design 11' in the contex of graphic design through an efficient design example in anatolian fine arts high school
- Tez No: 553285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin konusu Ortaöğretim 11. sınıflarda okutulmak üzere Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanmış olan Grafik Tasarım ders kitabının tasarımsal açıdan incelenmesine dayanmaktadır. Bireylerin yaratıcılık olgusunun gelişerek kendini toplum karşısında ifade etmesinde sanat eğitimin önemli bir katkısı bulunmaktadır. Sanat eğitimi, 20. yüzyıldan bu yana güzel sanatların tüm alanlarını içine alan okul içi ve okul dışı yaratıcı eğitimi tanımlar. Örgün ve yaygın eğitimde sanat programı kapsamına eklenerek daha sağlıklı bir toplumsal yapıya ulaşmak hedeflenmektedir. Sanat eğitiminde bu alanda yetenekli birey eğitimiyle birlikte herkesin genel eğitim sürecine dahil edilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim sisteminin bireye kattığı bedensel, bilişsel, görsel, duyuşsal ve kinestetik özelliklerle birey eğitiminin gelişimi öngörülerek sanat alanında farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de sanat eğitimi ağırlıklı eğitim veren Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nin ilki 1989 yılında İstanbul'da açılmış ve Türkiye geneline hızla yayılmıştır. Liseler, Türk sanat ve kültürüne katkıda bulunulması amacıyla öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda temel bilgi ve becerileri kazanmalarını hedefleyen programlar olarak düşünülmüştür. AGSL Plastik Sanatlar, Plastik ve Fonetik Sanatlar ve Fonetik Sanatlar alanlarında öğrenci yetiştirmektedirler. Kitap tüketiminin artışıyla birlikte kitap tasarımları ihtiyacı ortaya çıkarak grafik tasarımın bu konudaki önemi hissedilmeye başlandı. Grafik tasarım, birçok sahayı içine alan yaratıcı bir görsel sanat disiplinidir. Bu çalışmada AGSL grafik tasarım ders kitaplarının yeniden tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımda kullanılan tipografi, görsel hiyerarşi, renkler hitap edilen lise eğitim seviyesine uygun seçilerek, karmaşadan uzak daha sade, anlaşılır bir kitap tasarım oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art education has an important contribution to individuals in their creativity development and expressing themselves in the society. Art education defines in and out-of-school creative education that includes all areas of the fine arts since the twentieth century. It is aimed to reach a better social structure by adding the formal and non-formal education into the scope of the art program. Everyone with the education of talented individuals in art education should included in the general education process. The education system including to the individual's physical, cognitive, visual, auditory and kinesthetic of the development of education of an individual is applied. In this context, Anatolian Fine Arts High Schools that mainly provide art education were opened in 1989 in Istanbul, and they have spread rapidly across Turkey. These schools were designed as a program aiming to provide basic knowledge and skills to the students' interest in accordance with their interest, desire and ability in order to contribute to the Turkish art and culture. Anatolian Fine Arts High Schools educate the students in plastic arts, plastic and phonetic arts and phonetic arts. The social and economic change that began in Britain in the nineteenth century led to serious effects, and paved the ways for the transition from agricultural society to industrial society. The developments in the plastic arts gained acceleration with the Industrial Revolution. The French Revolution increased the literacy rate and book production As a result, the significance of graphic design was noticed as the books and posters needed design. Graphic design is a visual art discipline which includes many creative field. In this context Anatolian Fine Art High School graphic design books have been redesigned. It has been aimed to create a simpler and clearer design which are unconfounded by choosing the typography, visual hierarchy and colours in the design in line with the level of high school students.