The influence of leader power and conflict handling styles on employee outcomes: A study on information technology professionals in turkey
Liderin gücü ve çatışma yönetimi yaklaşımlarının çalışanların tutum ve davranışlarına etkisi: Türkiye'deki bilişim teknolojisi profesyonelleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 333619
  2. Yazar: TUNA CENKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderin kullandığı güç kaynakları ve çatışma yönetimi yaklaşımlarının, çalışanların tutum ve davranışlarına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, Türkiye?deki bilişim teknolojisi (BT) profesyonelleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışanların tutum ve davranışları olarak, davranışsal ve tutumsal uyum, örgütsel vatandaşlık davranışı, ve işten ayrılma niyeti araştırma kapsamındadır. Liderlerin gücünün arttırılması ve çatışmaların üstesinden gelinmesi örgütler için kritik önemdedir. Ek olarak, BT personeli çok yoğun ve talepkar bir iş ortamında çalışmaktadırlar. Böyle bir ortamda, çalışanların tutum ve davranışları kritik bir önem taşımaktadır. Araştırmada kolayda örneklem tekniği kullanılmış ve 353 BT profesyoneli çalışmaya katılmışlardır. Araştırma sonuçlarına göre, liderin işbirlikçi (cooperative) ve hükmedici (dominating) çatışma yönetimi yaklaşımları ile 'uzmanlık ve özdeşim gücü' (expert and referent power) ve yasal gücü (legitimate power), çalışanların davranışsal uyumunu (behavioral compliance) pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca 'uzmanlık ve özdeşim gücü' ile yasal güç, tutumsal uyumu (attitudinal compliance) pozitif yönde etkilerken, kaçınmacı (avoiding) ve hükmedici yaklaşımlar tutumsal uyuma negatif yönde tesir etmiştir. Ek olarak, işbirlikçi yaklaşım ve yasal gücün, özgecilik (helping) davranışına pozitif yönde tesir ettiği görülmüştür. İşbirlikçi ve hükmedici yaklaşımlar ile yasal güç, sivil erdem (civic virtue) davranışını pozitif yönde etkilemiştir. Hükmedici yaklaşım ve yasal gücün, centilmenlik (sportsmanship) davranışını negatif yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca sonuçlar liderin 'uzmanlık ve özdeşim gücü' ile ödüllendirme gücünün, çalışanların işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilediğini göstermektedir. Araştırmanın çıktıları örgütsel liderler ve insan kaynakları uzmanlarınca, liderlerin güç kaynakları ve çatışma yönetimi yaklaşımlarının çalışanlar üzerindeki etkisini anlamada kullanılabilecektir. Ayrıca sonuçlar liderlik etkinliğinin arttırılması ve BT insan kaynağının daha iyi yönetilmesi için örgütlere faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of leaders' power bases and styles of handling conflict with subordinates on employee outcomes. For this purpose, a research on information technology (IT) professionals in Turkey is conducted. As to employee outcomes, behavioral and attitudinal compliance, organization citizenship behavior, and intention to quit are covered. Maximizing leaders' influence and how to handle conflict are crucial issues for organizations. In addition, IT employees work in a highly demanding work environment. In such an environment, the listed employee outcomes are critically important. A convenience sampling was used, and 353 Turkish IT professionals participated in the survey. The outcomes show that leaders' cooperative and dominating conflict management styles (CMS), 'expert and referent power', and legitimate power positively influence subordinates? behavioral compliance. In addition, 'expert and referent power' and legitimate power positively influence attitudinal compliance while avoiding and dominating CMS negatively affect attitudinal compliance. The findings also indicate that cooperative CMS and legitimate power positively influence helping organizational citizenship behavior (OCB). Cooperative and dominating CMS and legitimate power positively affect civic virtue OCB. Dominating CMS and legitimate power negatively influence sportsmanship OCB. The outcomes also show that 'expert and referent power', and reward power negatively affect intention to quit. The findings can be beneficial for organizational leaders and human resource practitioners in understanding the influence of leaders' bases of power, and styles of handling conflict on IT professionals' listed employee outcomes. The results may also be useful for organizations in increasing leadership effectiveness.