Modernization of Islam from Ottoman empire to modern Turkey
Osmanlı İmparatorluğu'ndan modern Türkiye'ye İslam'da modernleşme
  1. Tez No: 333765
  2. Yazar: ENGİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMMAS SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezin en temel amacı, imparatorluktan ulus devlete geçiş sürecinde, geleneksel dünyanın meşruiyet kaynağı olan Ortodoks İslam anlayışının, modernizm ile çatışmayacak şekilde nasıl dönüştürüldüğünü göstermektir. Osmanlı elitleri Batı dünyasının teknolojik ve bilimsel üstünlüğünü kabul etmiş ve devletin bekası için, onunla diyalektik bir çatışmaya girerek kendi dünya görüşüyle Batı?nın ki arasında bir sentez oluşturmaya çalışmıştır. Fakat, Ormanlı âlimlerinin ellerinde tuttukları ve yüzyıllardır kullandıkları bilimsel metotlar modern paradigma karşısında çözülmüş ve onları ideolojik yenilgiye götürmüştür. İdeolojik yenilgi Cumhuriyetin kurucu kadrolarınca miras alınmış ve onları, sekülerlik ve milletçilik üzerinden, geleneksel paradigmadan modern paradigmaya sıçramaya zorlamıştır. Bu sıçrama, kaçınılmaz olarak, ulus devlet sürecinde bir eleman olarak İslam?da modernleşme olgusunu ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler Modernle?me, ?slam, Sekülerle?me, Rasyonelle?me, Paradigma
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to show the transformation of Orthodox Islam, in the process of transition from the empire to the nation state, from a religion as the legitimacy source of a traditional world into a new form in which Islam has no conflict with the modernism. Ottoman elites accepted the scientific and the technological superiority of the Western world and, in order to survive, they tried to synthesis their world view with the modern paradigm through a dialectic conflict. But the scientific method that Ottoman scholars had been used for centuries was useless against to modern paradigm and led to Ottoman scholars to the ideological defeat. The ideological defeat was inherited by the Republican elites and forced them to shift from traditional paradigm to modern paradigm through secularism and nationalism. This shift inevitably brought the modernization of Islam as an element of nation state process called the project of nationalization of Islam. Key wordsModernization, Islam, Secularization, Rationalization, Paradigm