Good governance in terms of accountability in municipality services: Küçükçekmece Municipality
Belediyelerde iyi yönetişim açısından hesap verebilirlik: Küçükçekmece Belediyesi
- Tez No: 333772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Değişen toplum yapısıyla birlikte, kamu yönetimi anlayışından yeni yönetim modelleri arayışları geliştirildi ve bu durum kamu sektörünün etkinliliğini arttırdı. Özellikle 1980?lerden sonra, Neo-Liberal görüşün etkisiyle kamu sektöründe yenilenme yapıları oluşmaya başladı. Bu teşebbüslerin bazı önemli sonuçları vardır. Bunlardan biri bireyselcilik ile ilgilidir. Toplumdaki bireylerin rolü zamanla değişti ve hesap verebilirlik kavramı oluştu. Hesap soran devlet anlayışı yerine, hesap verebilen devlet ortaya çıktı. Bu yönelmeden sonra, iyi yönetişim modelinin en önemli prensiplerinden biri olan hesap verebilirlik anlayışı biçimlendi. Hesap verebilirlik, kamu otoritelerinde yanlış kullanımı ve suistimalleri önler ve performansları artırır. Günümüzde, hesap verebilirlike arttıkça, kamu sektörü de daha kapsamlı hale gelecektir. Bu çalışmada, hesap verebilirlik kavramı, halka en yakın kurumlardan biri olan belediyelerde detaylı bir şekilde incelenecektir. Hesap verebilirlik arttıkça, kamu güveni de artar. Biz de bu çalışmada, kamu güvenini arttırılması adına bu konunun önemi üzerine çalıştık. Tezimizin konusu, belediyelerin hesap verebilirlik ilkesine olan bakış açıları, bu prensibi, belediye işlemlerini yaparken nasıl kullandıkları hakkında önbilgi sahibi olabilmektir. ANAHTAR KELİMELER:Kamu Yönetimi, Yeni Kamu Yönetimi, Yeni Kamu ??letmeciliği, ?yi Yöneti?im, Hesap Verebilirlik, Belediye, Yerel Yöneti?im, Küçükçekmece Belediye
Özet (Çeviri)
With the change in societies? structure, new management models have been developed in public administration and this situation increases the efficiency of the public sector. Especially, after 1980?s, with the effect of Neo-Liberal view, in the public sector, there have been a renew structuring. There are some important results of the attempts. One of them is about individual. Individual?s role has changed in society and accountability concept has risen. Now, there is no state which is call citizens to account, the state has given citizens an account. At the end of this tendency, accountability principle which is one of the most important principles of good governance model has been formed. Accountability provides that control of wrong using and misuse and increase of performance in public authorities. Today, accountability gets more importance when the public sector gets more comprehensive.In this work, I would like to emphasize those local governments, so, municipalities which are closest to governments in terms of accountability should be evaluated as a serious necessity. When accountability increases, public trust increases. Therefore, I would like to study the importance of the issue by bringing the matter on the agenda as the way of increase of this trust. In my research, I would like to want examine how municipalities use accountability principle in parallel with the increasing importance of the governance concept. In this context, the aim of the study is to provide feedback and proposals to municipalities about their processes of using good governance principles so as to contribute to the increase our local government?s qualities. KEY WORDS: Public Administration, New Public Administration, New Public Management, Governance, Good Governance, Accountability, Municipality, Local Governance, Küçükçekmece Municipality