Connectedness cycles in Turkish and international stock markets on the way to investment grade
Türkiye ve uluslararası hisse piyasalarında etkileşim döngüleri yatırım yapılabilir seviyeye ilerlerken
  1. Tez No: 333954
  2. Yazar: YİĞİT GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARALD SCHMIDBAUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada küresel hisse piyasalarının birbirleriyle olan bağlantıları ele alınmaktadır. Son yaşanan kredi krizinin ardından finansal varlıklar arasındaki benzer hareketler eskisinden daha çok tartışılmaktadır. Bu çalışmada 11 uluslararası hisse endeksinin getirilerindeki olası etkileşim döngüleri Vector Autoregression (VAR) ve Forecast Error Variance Decomposition (FEVD) modelleri ile incelenmektedir. Yayılım, yönlü yayılım ve net yönlü yayılım metodları kullanılmaktadır (Diebold & Yilmaz, 2012). Etkileşimdeki değişimlerde, 2012 yılında Türkiye için hayli popüler bir konu olan ?Kredi Notu Artışları?ndan ne ölçüde etkilendiği sorgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar notu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilen ülkelerin hisse piyasalarının bu süreçte etkileşimlerinin azaldığını, ancak bir süre sonra yeniden arttığını göstermektedir. Öte yandan notu yükseltilen ülkelerin hisse piyasaları aynı süreçte göreceli olarak diğer piyasalardan etkilenen değil, diğer piyasaları etkileyen haline gelmiş, ancak bu özelliklerini kayda değer bir sürede koruyamamışlardır. Anahtar Kelimeler 1) Yayılım 2) VAR Vektör Otoregresyon 3) FEVD Tahmin Hatası Varyans Ayrışması 4) Loess Lokal regresyon 5) Kredi notu
Özet (Çeviri)
In this study the connectedness of global stock markets are discussed. After the recent credit crisis the correlation between the financial assets are discussed more than before. In this study the connectedness cycles of stock markets? returns are investigated by applying Forecast Error Decomposition (FEVD) from Vector Auto-Regression (VAR) models. Spillover, directional spillover and net directional spillover methods are used (Diebold & Yilmaz, 2012). The study aims to find out how ?The Credit Rating Upgrades?, which was one of the most popular themes for Turkey in 2012, is affecting the change in the connectedness or not. Obtained results show that the connectedness of the stock markets of the countries on the way to the announcement of the investment grade is decreasing until the event, but after the announcement, it starts to increase. On the other hand, the stock markets of such countries become relatively the affected ones instead of being the affecting ones, but they cannot protect this capability for a longer period. Keywords 1) Spillover 2) VAR Vector Auto-regression 3) FEVD Forecast Error Variance Decomposition 4) LOESS - Local regression 5) Credit Rating