Tunisia's Revolution: Women's activism and the realization of progressive ideals
Tunus Devrimi: Kadın aktivizmi ve ilerici ideallerin gerçekleştirilmesi
- Tez No: 939488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÇELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
2010 Yasemin Devrimi, yaygın hükümet yolsuzluğu ve sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle başlatılmış ve siyasi sektörde reform çağrısında bulunulmuştur. Mohamed Bouazizi'nin 17 Aralık 2010'daki trajik ölümü, işsizlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, sansür, insan hakları ihlalleri ve örtbas edilen sorunlara duyulan derin hayal kırıklığının tetikleyicisi olmuştur. Ben Ali rejiminin sosyal medya üzerindeki kontrolü nedeniyle ifade özgürlüğünün bastırılması, halkın huzursuzluğunu artırmış ve devrime güç kazandırmıştır. Devrimin temel sloganlarından biri“ekmek, özgürlük, ulusal onur”olmuştur. Bu tezde, Yasemin Devrimi'nin demokratikleşme ve kadınların siyasi katılımı üzerindeki etkileri incelenecektir. Araştırma, devrimin toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların özerkliği ve Tunus'taki siyasi katılımı nasıl etkilediğini incelemek için feminist kurumsalcılığı uygulamaktadır. Tarihsel güç yapıları ve sosyal normların gerçek toplumsal cinsiyet eşitliğini engelleyen bozulmalarını ve devrimin bu engelleri aşma yeteneğini değerlendirmektedir. Devrimin toplumsal cinsiyet rolleri ve kadınların güçlenmesi konusundaki tartışmayı nasıl yenilediği, anayasal değişiklikler ve kadınların siyasete katılımını nasıl şekillendirdiği ele alınmaktadır. Çalışma, Tunus'taki toplumsal cinsiyet politikaları, siyasi kurumlar ve politika reformlarının kadınların toplumdaki rolünü nasıl yeniden şekillendirdiğini analiz etmektedir. Bu araştırma, köklü toplumsal cinsiyet normları ile siyasi kurumlar arasındaki bağlantıyı ve bunların politika yapımı ile kadınların siyasi katılımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, Arap Baharı'nın toplumsal cinsiyet boyutlarına, özellikle Tunus'ta, yeni teorik bakış açıları sunmaktadır. Toplumsal cinsiyet ve demokrasiyi siyasi değişimin merkezi faktörleri olarak konumlandırmaktadır. Devrim sonrası toplumlarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sorunları ve ilerlemesine dair içgörüler sağlayarak, bu değerlendirmeler Arap dünyası için önemli sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Jasmine Revolution of 2010 was launched by widespread government corruption and socio-economic issues, and it was also a call for reform in the political sector. Mohamed Bouazizi's tragic death on December 17, 2010 is the catalyst behind deep frustrations over unemployment, gender inequality, censorship, human rights violations, and cover-ups. Public unrest followed from free expression stifled by the control of the Ben Ali regime over social media. It gave power to the revolution, and one of its central cries was 'bread, liberty, national dignity.' In this thesis, there will be a study of the Jasmine Revolution's effect on democratization and women's political participation. The research applies feminist institutionalism to study how the revolution influenced gender equality, women's autonomy, and political involvement in Tunisia. It examines disruptive barriers to true gender equality from the historical power structures and social norms that prevented real progress and the revolution's ability to break down such barriers. It is about how the revolution refurbished the debate over gender roles and women's empowerment, changing constitutions and women's involvement in politics. It analyzes how gender politics, political institutions, and policy reforms in Tunisia have reshaped women's role in Tunisian society. This research explores the bond between entrenched gender norms and political institutions and their reprecussions on policy-making and female's political participation. The study adds new theoretical insights to an appreciation of the gendered contours of the Arab Spring, especially in Tunisia. It locates both gender and democracy as central factors in political change. By providing insights into the problems and progress of gender equality in post-revolution societies, these formulations have significant repercussions for the Arab world.