Bir grup depresif hastanın bazı ailesel ve psikososyal özellikleri üzerine bir araştırma
A study on some familial psychosocial factors among a group of patients with depression
- Tez No: 33400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Bir Grup D epresif Hastanın Bazı Ailesel ve Psİkososyal Özellikleri Üzerine Bir Araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran ve DSM-III-R kriterlerine göre depresyon tanısı atan 52 hastanın bazı ailesel ve psikososyal özellikler üzerinde 44 kişiden oluşan normal bir araştırma grubu ile karşılaştırılması sonucunda, ailesel ve psikososyal etkenlerin depresyon ile bağlantısı araştırılmıştır. Araştırma Ocak 1994 ve Mart 1994 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla sosyodemografik özelliklerin yanısıra, ailesel ve psikososyal özellikleri de sorgulayan bir soru kağıdı deneklere yöneltilmiştir. Veriler bağlantısız iki örn eklem için parametrik olmayan teknik olan“X^”testi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda yaş, sosyolojik köken, eğitim düzeyi, ikamet edilen yer, gelir düzeyi, hane reisi eşinin eğitim düzeyi, ailede boşanma olayı öyküsü ve ruhsal rahatsızlığı olan birey öyküsü değişkenleri araştırma gruplarına göre test edildiğinde, önemli farklılıklar göstermiştir. Araştırma sonuçlarının sınırlı ve evrene genellenemeyecek düzeyde olduğu tartışılmıştır. -
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY A Study On Some Familial And Psychosocial Factors Among A Group Of Patients With Depression 52 patients who applied to The Psychiatry Clinic of Farabi Hospital of Karadeniz Technical University in Trabzon, have been diagnosed as depressive according to DSM- 111-R criteria. Those patient group and the control group including volunteer normal individuals from the staff of Farabi Hospital were compared on the basis of some familial and psychosocial factors. The study was conducted between January, 1 994 and March, 1994. The data were collected by a structured questionnaire asking about some sociodemographic features, familial and psychosocial factors. The analysis for the data was made with Chi-square method (x^), a non-parametric technique using two independent sample. In the results of the study, variables like age, sociological origin, educational level, residence, educational level of household mate, divorce history in the family and having a individual with a mental disorders in the family yielded significant differences betweeen the experimental and the control groups. The results was discussed in terms of limited interpretations and unattainable evaluations to the parameters of-population.