Futbol branşına katılan 9-14 yas grubu erkek çocuklarının ısık ve reaksiyon zamanlarının belirlenmesi
Determining the time of light of the male childeren betweem 9 and 14 yrs old who attended the football branch
  1. Tez No: 334000
  2. Yazar: HAYRUNNİSA BOYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma; Konya ili merkezinde bulunan Konya Beşiktaş Spor Okulu?na katılan 9-14 yaş grubu erkek futbolcular üzerinde uygulanmıştır. Deney grubuna uygulanan çalışmada gönüllü 80 kişi katılmıştır. Herhangi bir ön seçim uygulanmamıştır. Araştırmamızda çocuklara 16 haftalık, haftada üç gün ikişer saat temel futbol antrenman programı uygulanmıştır. Uygulanan temel futbol antrenmanları ile çocukların ışık (görsel) reaksiyon zamanlarında herhangi bir değişme olup olmadığını incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 16.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği One-Sample Kolmogorov-Smirnov testi ile test edilmiş ve verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespiti için Mann Whitney-U testi, bağımlı değişkenler arasındaki farklılığın tespiti için ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Araştırmaya katılan deney gurubu ön test ? son test değerlerinin karşılaştırılmasında, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi,ışık (görsel) reaksiyon zamanı sol değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0,05). Buna karşın yağ% ışık (görsel) reaksiyon zamanı sağ değişkeni bakımından ön test ? son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study: It has been applied on children who had been involved in Konya Beşiktaş Sport Club in Konya City Centrum and who were 9-14 aged male soccers.80 volunteers participated in this experiment.There was not any pre-election. In this study,Basic football training program put into practice on children who are 16 weeks which is 2 hours in a week.As a result of basic football training ,It was observed that whether there were any changes in liğht reaction time or not.