Yetişkin bireylerde arcus aortae ve dallarının multidedektör computerize tomografi anjiografi yöntemi ile morfometrik analizi
The morphometric analysis of the aortic arch and branches by multidetector computed tomography anjiography in adults
- Tez No: 334009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde arcus aortae ve dallarının morfometrik analizi, dallarının orijin özellikleri, varyasyonların tespiti ve bu özelliklerin cinsiyet ve lateralizasyona göre görülme sıklıklarının belirlenmesi amaçlandı.Çalışma; S.Ü. Meram Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı ile yapılan protokol çerçevesinde CT anjiografi için başvurmuş 100 hastadan (50 kadın-50 erkek) Multidedektör CT anjiografi yöntemi ile elde edilecek görüntüler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Aksiyal reformat görüntülerde AA'nın dallarına ait çap ve bazı önemli açıların ölçümleri yapıldı. Yine aynı görüntülerde bazı anatomik yapıların vertebra seviyesi tespit edildi. İnspace (multiplanar) görüntülerde bazı anatomik yapıların birbirlerine olan uzaklıkları ölçüldü. Aynı zamanda AA ve dallarına ait anatomik varyasyonlarda bu görüntülerde tespit edildi.Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirildi. Veriler ortalama ± standart sapma ve yüzde olarak ifade edildi.Arcus aortae'nın morfometrik açıdan incelenmesi, Türk toplumunda referans değerler ortaya koyduğundan, damar çaplarını ilgilendiren hastalıklar için kontrol grubu oluşturacaktır. Arterlere ait anatomik konumların belirlenmesi, özellikle erken müdahelenin şart olduğu vakaalarda, doğru, sağlıklı, hızlı ve başarılı girişimlerin yapılabilmesi için önemlidir. Bu bilgi birikimi doğrultusunda, çalışmamızda ortaya koyduğumuz verilerin eğitim, teşhis ve tedavide faydalı olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the morphometric analysis of the arch of aorta and its branches, the features of the branches and the prevelance of these features according to gender and side. This study was made on MDCTA images of 100 adult subjects (50 male-50 female) in Department of Radiology of Meram Medical Faculty of Selcuk University.This study was carried out on images obtained with multidetector computerized tomography (CT) anjiography in 100 patients (50 men and 50 women) who referred to CT anjiography in the Department of Radiodiagnostic, Faculty of Medicine of the Necmettin Erbakan University according to the protocol between this university and Mevlana University.It was evaluated the in obtained data on SPSS programme. The summary of the data was expressed as mean ± standard deviation.The measurement of the diameter and some important angle of the AA was performed with reformatted axial images, and on same images, the distance of the some anatomical structures to each other was measured. Meanwhile anatomical variation of the AA and its branches was detected on these images.We belive that the morphometric analysis of ACE may be usefull for disaese about lümen diamater of arteries and also these datas may be usefull in education, clinic and surgery.The obtained data was analyzed using SPSS package program. The data was expressed as mean, standard deviation and percentage.The morphometric analysis of the AA gives the reference values of Turkish population that comprise the control group in diseases affecting vessel diameter. The determination of the anatomical location of arteries is important for the accurate, quick and successful intervention especially the cases which require early intervention. We believe that our results may be helpful in the education, diagnosis and treatment.