Acil servise başvuran akut iskemik inmeli hastalarda Eskişehir bölgesinde uygulanan akut inme protokolünün etkinliğini ve hasta bakım sürecini değerlendirmek
Admitted to the emergency room for acute ischemic stroke patients in the acute stroke protocol implemented in Eskisehir, effectiveness and evaluate patient care process
  1. Tez No: 334021
  2. Yazar: MÜKERREM ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALPER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Altuntaş, M. Acil Servis?e başvuran akut iskemik inmeli hastalarda, Eskişehir bölgesinde uygulanan ``akut inme protokolü??nün etkinliğini ve hasta bakım sürecini değerlendirilmek, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. İnme ülkemizde ölüm nedenleri arasında 3. sırayı almaktadır ve fonksiyon kaybının başta gelen nedenlerindendir. Akut iskemik inme hızlı tedavi gerektiren acil bir durumdur. İlk 3 saatte uygulanan rtPA akut iskemik inmede en etkili tedavi yöntemidir. Çalışmamızın amacı, merkezimizde uygulanan inme protokolünün etkinliğini değerlendirip deneyimlerimizi paylaşmaktır. Çalışmamızda Ekim 2012-Ekim 2013 tarihleri arasında hastanemiz Acil Servis?ine başvuran inme semptomu gösteren tüm hastalar kayıt altına alındı. Bir yıllık süreyi kapsayan çalışmamızda inme belirtileriyle başvuran 419 hastanın 187 (%44,6) tanesi kadın, 232 (%55,4) tanesi erkek cinsiyete sahipti. Tüm hastalarda ortalama yaş 65.8 ± 13.1, kadınlarda 68.9 ±13,2 , erkeklerde 63.3 ± 13,2 olarak tespit edildi. Hastaların semptomlarının başlangıcından itibaren AS?e gelişleri arasındaki ortalama süre 203,18 ± 199,2 dakika idi.
Özet (Çeviri)
Altuntaş, M. Evaluate the effectiveness of Acute ischemic stroke patients admitted to the emergency department with acute stroke protocol in Eskişehir, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskisehir, 2013. Stroke is the third leading cause of death and is a major cause of disability in our country. It is a clinical emergency requiring urgent medical intervention. Recombinant tissue plasminogen activator (rtPA) is the best treatment of acute ischemic stroke when given within three hours of symptom onset. The main aim of this study was to review our thrombolithic treatment experience. In our study, Emergency Department (ED) were recorded in all patients who show symptoms of stroke between October 2012-October 2013. 419 stroke patients admitted to the signs of the time, 187 (44.6%) were female and 232 (55.4%) of them had male gender. In all patients, mean age 65.8 ± 13.1, 68.9 ± 13.2 for women, men were found to be 63.3 ± 13.2. The average time between the onset of symptoms from patients to ED arrival was 203.18 ± 199.2 minutes. Patients, the mean symptom-to-door and door-to-needle time of 148.05 ± 41.4 minutes, the average was 66.35 ± 26.80 minutes. Time was 24.1 ± 13.3 minutes door-to-CT. 50 patients were given rtPA, 10 patients performed after rtPA or intra-arterial balloon angioplasty with or without microcatheter and guidewire or a combination of both. Significant relationship was found between the male gender rtPA administration. rtPA applied to more patients from EMS, but the difference was not statistically significant. ASPECT score was significantly correlated with BBT rtPA administration. MRS at 3 months, 3.1 ± 2.1, respectively.18 patients (36%) mRS value is 0-1. There were 13 patients with severe insufficiency. Our analysis suggests that administration of IV rt-PA is safe and is associated with better functional outcome in the first 3-month- period.