İki euphorbia türünde çeşitli çözücülere geçen fraksiyonların miktar ve ısı değerlerinin belirlenmesi
Quantitative and caloritic value determination of different solvent froctions of two euphorbia species
  1. Tez No: 334029
  2. Yazar: NURHAN CÜCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
E.macroclada ve E.anacampseros türlerinin yüksek enerjili madde verimi ve kalori değerleri, E.lathyris türüne ait değerlerle (8,20) karşılaştırılarak incelendi. Bitkiler kurutulduktan sonra öğütülüp, nheptan ve metanol ekstraksiyonlarından geçirildi. Metanolde çtizünen maddelerin su-eter arasında partisyonu yapıldı. İşlem görmemiş kuru bitki ile ekstraksiyonlardan sonra elde edilen ürün ve artıkların kalori değerleri ölçüldü. Türlerin arasında anlamlı farkların olup olmadığı, parametrik olmayan Mann Whitney U testi ile kontrol edildi.Bulgularımız ve literatürdeki bilgiler;a) E.lathyris'in araştırdığımız türlerin her ikisinden de farklı ve daha verimli olduğunu,b) E.anacampseros'un, E.macroclada'dan farklı ve daha verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The substance output with high energy and calori. vaiues of E.macroclada and E.anacampseros species, had been studied by coıııparison of the values of E.iathyris species.The plants were made dry. Subsequentiy the dried plants was ground in a Wiley Miii and then compiateiy mixed. A portion of the piant material was then extracted in a soxhiet apparatus with boiiing solvent for 8 hours. n-heptane and methanol were used tü extract various plant constituents, ether soluble fraction and water soluble fraction by partitionrnethod. Calori values of the unprocessed piant,residues and productsacquired in consequence of extracting were measured. İt was studied and controiled in detail whether any outstanding distinction exists or not between the species by Marın Whitney U, a nonparametric test.Data and information in literature show;a) That E.lathyris is entireiy different from both species we previousiy studied,b) That E.anacampseros is also different and ınore profitable than E.macroc1ad.