L-arginin ile indüklenen deneysel akut pankreatiti önlemede L-karnitin ve C vitamininin etkinliği
Efficacy of L-carnitine and vitamin C in prevention of experimental acute pancreatitis induced by L-arginine
  1. Tez No: 334058
  2. Yazar: CEM BALANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Başlık: L-arginin ile indüklenen deneysel akut pankreatiti önlemede L-karnitin ve C vitamininin etkinliği.Amaç: L-arginin ile oluşturulan akut pankreatit modelinde; serbest oksijen radikalerinden biri olan hidrojen peroksit ve bu radikallerden koruyucu bir enzim olan süperoksit dismutazın rolü ile L-karnitin ve C vitamininin pankreatik hasarı önlemedeki etkinliği araştırıldı.Yöntem: 28 dişi Wistar rat, yedişerli dört grup olarak randomize edildi. Akut pankreatit indüksiyonu; 3,5g/kg vücut ağırlığı L-argininin intraperitoneal injeksiyonuyla gerçekleştirildi. Kontrol grubuna, 1 ml/kg vücut ağırlığı intraperitoneal serum fizyolojik; Arginin grubuna, intraperitoneal 3,5 g/kg vücut ağırlığı L-arginin; C vitamini grubuna, indüksiyondan 30 dakika önce intraperitoneal 200 mg/kg vücut ağırlığı C vitamini; Karnitin grubuna, indüksiyondan 30 dakika önce intraperitoneal 200 mg/kg vücut ağırlığı L-karnitin injekte edildi. Son injeksiyondan 24 saat sonra tüm ratlar sakrifiye edildi. Serum amilaz, lipaz değerleri ile pankreatik doku hidrojen peroksit ve süperoksit dismutaz düzeyleri biyokimyasal olarak analiz edildi. Histopatolojik inceleme hematoksilen-eosin boyası ile ışık mikroskopunda skorlama sistemi kullanılarak yapıldı.Bulgular: Hem amilaz hem de lipaz değerleri için 0. saat ve 24. saat değerleri arasında kontrol grubunda anlamlı farklılık bulunmaz iken diğer grupların hepsinde 24. saat değerleri, 0.
Özet (Çeviri)
Title: Efficacy of L-carnitine and vitamin C in prevention of experimental acute pancreatitis induced by L-arginine.Objective: The objective of this trial is to evaluate the role of free oxygen radical, hydrogen peroxide and the role of superoxide dismutase, an enzyme providing protection against these radical and to investigate the efficacy of L-carnitine and vitamin C in prevention of pancreatic damage in an acute pancreatitis model induced by L-arginine.Method: 28 female Wistar rats were randomized into four groups of seven rats. Induction of acute pancreatitis was realized via intraperitoneal injection of L-arginine with a dose of 3,5g/kg body weight. Intraperitoneal normal saline solution of 1 mg/kg body weight was injected to rats in Control group; a dose of 3,5 g/kg body weight intraperitoneal L-arginine was administered in Arginine group; intraperitoneal 200 mg/kg body weight vitamin C was injected to rats in vitamin C group 30 minutes before the induction and intraperitoneal 200 mg/kg body weight L-carnitine was injected to rats in Carnitine group 30 minutes before the induction. After 24 hours following the last injection, all rats were sacrificed. Serum amylase and lipase values as well as pancreatic tissue hydrogen peroxide and superoxide dismutase levels were analyzed biochemically.