Pseudoeksfoliatif glokomlu hastalarda görme alanı progresyon analizi
Analysis of visual field progression in patients with pseudoexfolitive glaucoma
- Tez No: 334076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Pseudoeksfoliatif glokomun (PEG) ilerlemesi ile ilişkili faktörleri değerlendirmek.Materyel ve Metot: 1998 ve 2011 yılları arası izlenmiş, PEG'li 72 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Yaş, görme keskinliği düzeyi, göz içi basıncı (GİB), görme alanı indexi (VFI) (%), ortalama sapma (MD) (dB), patern standart deviasyon (PSD) (dB), görme alanı indexi progresyon oranı (%/yıl), ilaç türü, cerrahi öyküsü incelenmiştir.Sonuçlar: PEG'li 72 hastanın 91 gözü çalışmaya dahil edildi. Ortalama yaş 74,37 ± 7,49, ortalama izlem süresi 5,65 ± 3,25 yıldır. 47 erkek (%65,27) , 25 kadın (%34,73) hasta kapsanmıştır. Başlangıç ve tedavi halinde ortalama GİB 22,30 ± 6,32 mmHg ve 15,59 ± 2,66 mmHg'dır. Ortalama VFI progresyon oranı -0,65 (-11,9-[23,2]) %/yıl)'dır. Ortalama VF1 %94,00 (43-100), VF2 %88,00 (1-100) ve MD1 ?4,18 (-20,13-16,82), MD2 -6,76 (-30,20-0,92) ve PSD1 3,69 (1,23-14,69), PSD2 5,41± 3,27 (1,19-13,11) saptanmıştır.Çıkarım: Yetmiş yaşından ileri PEG'li hastalarda progresyon daha hızlı seyretmektedir. GİB %30 düşürülen gözlerde progresyon azalmaktadır ama yine de devam etmektedir
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate factors associated with progression of pseudoexfoliative glaucoma (PXG).MATERIALS AND METHODS: The records of 72 patients who were treated for PXG between 1998 and 2011 were evaluated retrospectively. Age, visual acuity, intraocular pressure (IOP), visual field index (%), mean deviation (dB), pattern standard deviation (dB), visual field index progression rate (%/year), type of medication, history of surgery were evaluated.RESULTS: Ninety one eyes of seventy two patients with PXG were included in this study. The mean age of the patients was 74,37 ± 7,49 years, the mean follow-up was 5,65 ± 3,25 years. 47 men (%65,27), 25 women (%34,73) were included. The mean IOPs were 22,30 ± 6,32 mmHg and 15,59 ± 2,66 mmHg at the first visit and while on medication, respectively. The mean VFI progression rate was -0,65 (-11,9-[23,2]) %/year. VF1 %94,00 (43-100), VF2 %88,00 (1-100) and MD1 ?4,18 (-20,13-16,82), MD2 -6,76 (-30,20-0,92) and PSD1 3,69 (1,23-14,69), PSD2 5,41± 3,27 (1,19-13,11) were found at first and latest visit, respectively.CONCLUSION: In patients with PXG older than seventy years of age, glaucoma progression was found to be faster. When IOP was reduced 30%, glaucoma progression was decreased but continued.KEYWORDS: pseudoexfoliative glaucoma, visual field progression, glaucomaCommunication Address: Adnan Menderes University Medical School, Department of Ophthalmology, AYDIN