Bin beş yüz jinekolojik laparoskopi olgusunun retrospektif analizi
Retrospective analysis of five hundred thousand gynecologi?cal laparoscopi?c cases
  1. Tez No: 334199
  2. Yazar: AHMED H. FAKRADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Başlangıçta diagnostik amaçla kullanılmakla birlikte laparoskopik uygulamalar günümüzde jinekolojide en sık gerçekleştirilen prosedürlerdir. Laparoskopik prosedür endikasyonları ve bununla birlikte cerrahların deneyimleri zamanla artmış, daha iyi enstrümanların da ortaya çıkması ile operasyonlar daha komplike hale gelmiştir. Artmış performansın / maliyet avantajları, artmış popülaritesine katkı sağlamıştır. Laparoskopinin komplikasyonlarının çeşit ve hızlarına dair bilgi yetersizdir. Laparoskopik prosedürlerle ilişkili komplikasyonlar, prosedürün çeşit ve endikasyonu kadar hastanın cerrahi ve medikal öyküsüne bağlı olarak da büyük değişkenlik gösterir.Bu çalışmada 2006-2012 yılları arasında kliniğimizde gerçekleştirilen bin beş yüz laparoskopik prosedürü çeşitli komplikasyonların türü ve oranlarını saptamak amacıyla retrospektif olarak değerlendirdik. Laparoskopik prosedürler dört grupta sınıflandırılmıştır: sırasıyla, diagnostik (257, %17.1), minör (316, %21.0), majör (775, %51.6) ve ileri laparoskopik cerrahi (152, %10.2) içermektedir. Toplamda 26 (%1.73) komplikasyon oluşmuştur. Komplikasyon oranları gruplarda, sırasıyla % 0.4, %2.2, %1 ve %6.6 olarak belirlenmiştir. Verres iğnesi, primer ve aksesuar trokarların yerleştirilmesi sırasında 9 olguda (34.6%) komplikasyon meydana gelmiştir. Komplikasyonlar majör ve ileri laparoskopik gruplarda, diğer iki gruba göre, anlamlı yüksek bulunmuştur. Postoperatif komplikasyonlar 7 (0.46%) hastada görülmüştür. Teknik ve enstrümanlardaki gelişmelere rağmen, hala komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Yüksek morbidite riskine sahip olan bu komplikasyonların çoğu giriş sırasında ortaya çıkmaktadır ve bu komplikasyonların oranı gerçekleştirilen prosedüre göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although first introduced as a diagnostic tool, laparoscopic procedures are currently the most commonly performed surgical procedures in gynecology. Indications for laparoscopic procedures widened with time, and complexity of operations increased with improved expertise of the surgeons and better instruments. Improved cost-effectiveness contributed further to increased popularity.There is a paucity of data on the type and rates of complications of laparoscopy. Complications associated with laparoscopic procedures show great variation with respect to indication and type of procedure as well as to the surgical and medical histories of the patient.In this study, one thousand and five hundred laparoscopic procedures performed in our institution between 2006 and 2012 were analysed retrospectively. Operations were classified into four groups as diagnostic laparoscopy (257, 17.1%), minor (316, 21.0%), major (775,51.6%) and advanced (152, 10.2%) laparoscopic procedures. Overall, 26 (1.73%) complications occurred. The complication rates were 0.4%, 2.2%, 1% and 6.6% in the respective groups. Complications during insertion of the Verres needle, principal and accessory trocars were noted in 9 cases (34.6%). The complications were comparable among the four groups with significantly higher rate of occurrence in the major and advanced procedures groups. Overall, acute postoperative complications occurred in 7 (0.46%) patients. Despite advanced technology and experience, complications during the installation phase of laparoscopy remain a major cause of significant morbidity and major laparoscopic procedures are associated with a higher rate of complications compared with minor procedures.