Haşimoto tiroiditi tanısı alan çocuk hastaların tanı anındaki ve izlemdeki klinik, laboratuvar ve görüntüleme özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, laboratory, and imaging characteristics of pediatric patients diagnosed with hashimoto's thyroiditis at diagnosis and follow-up: a retrospective study
- Tez No: 908121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇAMTOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Haşimoto tiroiditi (HT), çocuklarda iyot yeterli bölgelerde hipotiroidizm ve guatrın en sık nedenidir. Çalışmamızda, HT tanılı çocuk hastalarımızda tanı anındaki ve izlemdeki klinik, laboratuvar ve görüntüleme özelliklerini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı çalışmamızda, Ocak 2011-Ocak 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde HT tanısıyla takip edilen 1-18 yaş aralığındaki 185 hastaya ait bilgiler retrospektif olarak incelendi. Daha sonra hastalar tiroid fonksiyonlarına göre alt gruplara ayrılarak birbiriyle karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS for Windows 23.0 programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların %78,9'u kız cinsiyetteydi (K/E: 3,74), tanı yaşı ortalaması 11±4,1(1-18) yıldı. Olguların %68'i 10 yaş üzerindeydi, %55,7'si pubertaldi. Başvuru anında, hastaların %70,3'ünde (n=130) aktif şikâyet vardı, en sık boyunda şişlikti (%22,7). Hastaların %53,5'inde (n=99) başvuru anında eşlik eden en az bir hastalık [Down sendromu (%5,4), astım (%4,8,), T1DM (%3,2), Çölyak Hastalığı (%2,7), vitiligo (%1,6)] vardı. Hastaların %45,9'unun ailesinde tiroid hastalığı vardı. Boy SDS +2SD, %1,6'sının ise
Özet (Çeviri)
Objective: Hashimoto's thyroiditis (HT) is the most common cause of hypothyroidism and goiter in children in iodine-sufficient areas. In our study, we aimed to evaluate the clinical, laboratory, and imaging characteristics of pediatric patients diagnosed with HT at diagnosis and follow-up retrospectively. Material and Methods: In our descriptive study, 85 patients aged 1-18 years who were followed up with a diagnosis of HT at İnönü University Faculty of Medicine Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between January 2011 and January 2022 were retrospectively analyzed. Subsequently, patients were divided into subgroups according to their thyroid functions and compared with each other. SPSS for Windows 23.0 program was used for statistical analyses. Results: 78,9% of the patients were girls (Girls/Boys: 3,74), with a mean age at diagnosis of 11±4,1 (range: 1-18) years. 68% of the cases were over 10 years old, and 55,7% were in puberty. At the time of admission, 70,3% of the patients (n=130) had active complaints, with neck swelling being the most common complaint (22,7%). 53.5% of the patients (n=99) had at least one accompanying disease at admission [Down syndrome (5,4%), asthma (4,8%), type 1 diabetes mellitus (3,2%), celiac disease (2,7%), vitiligo (1,6%)]. 45,9% of the patients had a family history of thyroid disease. There were 16 (8,6%) cases with a height SDS +2SD, and 1,6% had volumes