İntravenöz regional anestezide lidokain, lidokain-deksketoprofen trometamol, lidokain non operatif koldan intravenöz deksketoprofen trometamolun intravenöz etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparision of effect of lidocaine and lidocaine adding dexketoprofen trometamol and lidocaine with iv dexketoprofen trometamol from nonoperation arm in intravenous regional anaesthesia
  1. Tez No: 334279
  2. Yazar: ELİF ÇELTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE KOŞUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma, el ve ön kol cerrahisi nedeniyle intravenözrejyonal anestezi (İVRA) yapılmış, ASA 1-2, 18-60 yaş arasıerişkin, toplam 75 hastanın anestezi dosya kayıtları incelenerek yapılmıştır. Hastalar; 1)kontrol (iv lidokain 3mg/kg ),2)D-IVRA (Lidokain 3mg/kg + 50 mg deksketoprofen trometamol),3) D-IV ( cerrahi olmayan koldan 50mg intravenöz deksketoprofen trometamol ve cerrahi yapılan koldan iv lidokain 3mg/kg), olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların, kalp atım hızları, ortalama arteriyel basınçları, periferik oksijen saturasyonları, VAS, RSS, MBS, motor ve duyusal blok başlangıç ve bitiş zamanları, intraoperatif ve postoperatif analjezik ihtiyaçları incelendi. Hasta ve cerrah memnuniyetleri araştırıldı. Turnike açılması sonrası, postoperatif, D-İVRA grubunun VAS değerleri, kontrol grubuna göre daha düşüktü. Turnike açılması esnasında, D-İV grunun VAS değerleri, kontrol grubuna göre daha düşüktü. Postoperatif 30.dk ve 1.saatteki D-İVRA grubunun VAS değerleri, D-İV grubuna göre daha düşüktü.D-IVRA grubunun duyusal blok başlangıç zamanı, kontrol ve D-IV grubuna göre, istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısa idi. D-IVRA grubundaki Bromage değerleri, cerrahi başlangıç, cerrahi başlangıç sonrası 5.dk ve 10.dk? larda,kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. D-IVRA grubunun motor blok geri dönüş zamanı, kontrol ve D-IV grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzun idi.D-IVRA ve D-IV gruplarının cerrah memnuniyeti, anestezi konforu açısından, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek idi. Sonuç olarak; deksketoprofen trometamolun, regional intravenöz anestezide, lidokaine eklenmesinin, VAS değerlerini, istatistiksel olarak anlamlı derecede azalttığı, duyusal blok başlangıç zamanını kısalttığı,motor blok geri dönüş zamanını uzattığı, cerrah memnuniyetini arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE COMPARISION OF EFFECT OF LIDOCAINE-SALINE AND LIDOCAINE ADDING DEXKETOPROFEN TROMETAMOL AND LIDOCAINE ?SALINE WITH IV DEXKETOPROFEN TROMETAMOL FROM NONOPERATION ARM IN INTRAVENOUS REGIONAL ANAESTHESIA. This study was perfomed by examining anaesthesia file record of seventy five patients that ASA 1-2, aged between 18-60 years, and were applied regional intravenous anaesthesia for hand or forearm surgery.Patient were divided into three groups;1)Patients who were given lidocaine (3mg/kg) intravenously from operation arm were accepted as control, 2) Patients who were given lidocaine (3mg/kg) + dexketoprofen trometamol (50 mg) intravenously from operation arm were defined as D-IVRA, 3) Patients who were given 50 mg dexketoprofen trometamol intravenously from nonoperation arm and lidocaine (3mg/kg) from operation arm defined as D-IV.Patients of heart rate, main arterial pressure, periferic oxygene saturation, VAS, RSS, MBS, motor and sensoriyal block begining and ending time, intraoperative and postoperative analgesic requirement were examined by file record. Patient and surgeon pleasure was investigated. D-IVRA group of VAS score was lower than control group, at the pursuit times after deflation of tourniquet time postoperatively.D-IV group of VAS score was lower than control group at the time of tourniquet deflation. Postoperatively at thirtieth minute and first hour, D-IVRA group of VAS score was low when compared D-IV group. After tourniquet deflation, D-IVRA group?s sensory block recovery timewas short versus D-IV group.Bromage value of D-IVRA group was high versus control and D-IV groups at fifth and tenth minutes after begining of surgery. Motor block recovery time of D-IVRA group was longer than control and D-IV groups. From the point of view of anaesthesia qualty, pleasure of surgeon was higher than control group in D-IVRA and D-IV groups. As a conclusion;Addition of dexketoprofen trometamol to lidocine in RİVA, decreased VAS values almost all pursuit time postoperatively, shortened sensory onset time, prolonged motor block recovery time and increased pleasure of surgeon .