Miyotonik distrofili olgularda nöropsikolojik değerlendirme ve kranyal magnetik rezonans görüntüleme
- Tez No: 33428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA DEYMEER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada miyotonik distrofili 20 hastanın nöropsikolojik testlerle mental işlevleri ve magnetik rezonans görüntüleme (MRG) ile serebral tutulumun nöroradyolojik bulguları incelendi. Grup ortalama IQ seviyesi gerilik smırındaydı. Hafif mental retardasyon insidansı yüksek olarak saptandı. Kognitif fonksiyon incelemelerinde ön planda vizyo-spasyal ve konstrüksiyon becerilerinin bozulmuş olduğu gösterildi. Bunları frontal işlevlerin bozukluğu izliyordu. Bellek göreceli olarak korunmuştu. Kranyal MRG incelemelerinde yüksek oranda ak madde lezyonları, daha düşük oranda hafif serebral atrofi saptandı. Ak madde lezyonları tipik olarak multipl, simetrik, subkortikal hi'perintens lezyonlardı. Birçok hastada ventrikül korpuslarının arka bölümünün komşuluğunda simetrik hiperintens lezyonlar saptandı. Serebral atrofinin ve ak madde lezyonlarının kognitif bozuklukla ilşkili ol madığı izlenimi alındı. Hastalık süresi, serebral tutulumu belirleyen önemli bir etkendi. Serebral atrofinin, hastalık süresi uzun olan olgularda görüldüğü dikkati çekti. Ak madde lezyonları ve hastalık süresi arasında ise anlamlı bir ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this this study of 20 patients with myotonic dystrophy, mental functions were tested with neuropsychological tests and neuroradiological involvement was assessed with magnetic reso nance imaging. Mean IQ Eevel of the group was 78.5. The proportion of patients with mild mental retardation was high. Cognitive function tests showed impairment In visuospatial and construction abilities, dysfunction in frontal lobe tests. Memory was relatively preserved. Cranial magnetic resonance imaging showed a high proportion of white matter lesions. Cerebral atrophy was observed less frequently, white matter lesions were typically multiple, symetrical, subcortical hyperintens lesions. Several patients had symetrical hyperintens lesions adjacent to the posterior portions of the body of the lateral ventricles. Cerebral atrophy and white matter lesions did not seem to be related to cognitive dysfunction. Disease duration was an important factor in determin-ing cerebral involvement. Cerebral atrophy wase more frequently seen in patients with a prolonged course. There was a significant relationship between white matter lesions and disease duration.