Enterik kaplı tabletlerde in vitro-in vivo korelasyon
In vitro-ın vivo corelation from enteric coated tablets
  1. Tez No: 59083
  2. Yazar: TİMURHAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI. ÖZET Bir dozaj formunun in vitro dağılma ve salım hızlan gibi standart yöntemlerle ölçümü, sadece in vivo fizyolojik davranışların sübjektif bir göstergesidir. Kontrollü salım teknolojisi bilincinin gelişmesiyle, konvansiyonel dozlama stratejileri yerine seçilen spesifik ilaçların salımmdaki potansiyel problemlerin tam olarak anlaşılması onların daha da ayrıntılı incelenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Absorpsiyon bölgesine gelen dozaj formunun bu bakımdan final dozlama rejimlerinin tayini can alıcı bir noktadır. Bu çalışmada, 6 erkek gönüllüde enterik kaplı bir etodolak formülasyonu incelenmiştir. Enterik tablet nıIn ile işaretlendikten sonra Eudragit L 30 D ile kaplanmış ve aç ve tok midede gastrointestinal geçişi gama sintigrafı ile ölçülmüş ve in vitro in vivo korelasyonu incelenmiştir. 90
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Standard methods of measuring the in vitro rates of disintegration and dissolution of a dosage form give only an indication of the behaviour of the formulation once it is subjected to the physiological processes occuring in vivo. With the development of sophisticated controlled release technologies it is becoming more important to have a fuller understanding of potential problems of delivering specific drugs within their chosen systems since these may not have arisen with conventional dosing strategies. The problem of residence of the dosage form within regions of absorption is becoming a more important factor since final dosing regimens. In this study, the gastrointestinal transit time of an enteric coated etodolac tablet formulation has been investigated in six male volunteers. After labelling with the radionuclide 11 'in, enteric tablets were coated with Eudragit L 30 D and the gastrointestinal transit time from a fed and fast stomach was measured by gamma scintigraphy and was study in vivo-in vitro corelation. 91