Diabetes mellituslu hastalarda elektrofizyolojik incelemeler
Electrophysiologic investigations in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 33431
  2. Yazar: HİKMET DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada DM' da periferik ve santral nöropati varlığının uyanlmış potansiyeller, sinir iletim çalışmaları ve otonomik testlerle ortaya konulması amaçlanmıştır. 17 Tip I ve 39 Tip II DM'lu hastanın elektrofizyolojik parametre sonuçları, 30 sağlıklı erişkinin sonuçlan ile karşılaştınlmışur. Buna göre: Median ve tibial SEP' de periferik ve kortikal potansiyel latanslarında; BAEP'de bilateral I-III ve I-V İPL'lannda; VEP'de bilateral Pıoo potansiyeli latanslarında; MEP'de bilateral kortikal uyanmla elde edilen potansiyel latanslarında ve santral motor iletim zamanında uzama bulundu. Motor sinir iletimlerinde, median ve peroneal sinirlerde, NCV, CMAP ve F yanıtında ve median sinirde DL'da; duyu sinir iletimlerinde, median ve sural sinirlerde, SNCV ve SAP'da etkilenme saptandı. Otonomik testlerde, RRTV'de ve SSR'de patoloji bulundu. Tip I ve II DM'da, elektrofizyolojik parametreler arasında farklılık bulunmadı. Elektrofizyolojik parametrelerin pek çoğunun hastalık süresi ile, bir kısmının hastanın yaşı ile ve daha az bir kısmının da hastalığın başlama yaşı ile korele olduğu saptandı. Onbeş olguda 6 ay sonra yapılan elektrofizyolojik takipde, farklılık gözlenmedi. Bu bulgularla, DM'da, periferik ve santral nöropatiyi belirlemede uyarılmış potansiyeller, sinir iletim çalışmaları ve otonomik testlerin duyarlı birer inceleme yöntemleri olduktan sonucuna varılmıştır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was aimed to investigate peripheral and central neuropathy in diabetes mellitus by using evoked potentials, nerve conduction studies and autonomic tests. Electrophysiologic results were compared 17 Type I and 39 Type II diabetes mellitus patients with 30 healthy adult age and sex matched subjects. According to these results, it was found to be prolonged peripheral and cortical potential latency in median and tibial SEPs, bilateral I-m and I-V IPL in BAEPs, bilateral PI 00 potential latency in VEPs and bilateral cortical potential latency and central motor conduction time in MEPs. It was found NCV, CMAP and F responses in median and peroneal nerves, DL in median nerve in motor nerve conduction and SNCV and SAP in median and sural nerves in sensory conduction were affected. In autonomic tests, it was also found alteration in RRTV and SSR. It was not found electrophysiological differences between Type I and Type II diabetes mellitus. It was found to be correlated the more electrophysiologic results with disease duration, some of these with patient age and a few results with the beginning age of the disease. After 6 months, it was not observed differences in 15 patients. As a result, evoked potentials, nerve conduction studies and autonomic tests are sensitive methods investigating peripheral and central neuropathy in diabetes mellitus. 55